
California Proposition 65 Warning
VP229Q 21.5IN 1080P FULL HD 75HZ IPS FREESYNC EYE CARE HDMI
VP229Q 21.5IN 1080P FULL HD 75HZ IPS FREESYNC EYE CARE HDMI
Key Features
- 21.5" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- Adaptive Sync/FreeSync tearing prevention technology provides a distortion-free and reliable display by reducing screen tearing artifacts
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- SmartContrast feature enables responsive operation and efficient task handling
- 1920 x 1080 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LCD monitor runs cooler with low power use, offering extended performance and comfort for long work or entertainment sessions
- 21.5" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ASUS VP229Q Eye Care Monitor - 21.5 inch, FHD (Full HD 1920 x 1080), IPS, Frameless, 75Hz, Adaptive-Sync/FreeSync™, DisplayPort, HDMI, Eye Care, Low Blue Light, Flicker Free, Wall Mountable
- 21.5-inch Full HD (1920 x 1080) LED backlight display with IPS 178° wide viewing angle panel
- Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync/FreeSync™ technology to eliminate tracing and ensure crisp and clear video playback
- Extensive connectivity including DisplayPort, HDMI and D-sub ports. Plus 1.5-Watt stereo speakers
- ASUS Eye Care monitors feature TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
- Supports both Adaptive-Sync with NVIDIA GeForce graphics cards and FreeSync with AMD Radeon graphics cards Compatible with NVIDIA GeForce GTX 10 series, GTX 16 series, RTX 20 series and newer graphics cards
VP229Q Frameless Eye Care Monitor
ASUS VP229 is a 21.5 inch Full HD monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync/FreeSync™ technology to eliminate tracing and ensure crisp and clear video playback. TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
Full HD resolution and frameless IPS panel provides 178 viewing angles, both horizontally and vertically, so you can enjoy its beautiful visuals from almost any direction.
Super smooth visuals with AMD FreeSync
Adaptive-Sync/FreeSync™ technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates to give you seamless visuals and smooth gameplay. This gives you the upper hand in first person shooters, racing, real-time strategy and sports titles. (Adaptive-Sync/FreeSync™ works at fresh rates ranging from 48Hz to 75Hz)
ASUS-exclusive GamePlus Technology
When it comes to design, ASUS always has customers in mind -ASUS exclusive GamePlus hotkey with Crosshair, Timer, FPS counter and Display Alignment functions to give you in-game enhancements that help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills.
Protect your eyes with ASUS Eye Care Technology
ASUS Blue Light Filter
The TÜV Rheinland-certified ASUS Blue Light Filter protects you from harmful blue light. It's easy to access, intuitive and flexible with seamless adjustment (0 to Maximum) via the OSD menu.
Flicker-free Technology
It's time to say goodbye to those tired, strained eyes. TÜV Rheinland-certified ASUS Flicker-Free technology to reduce flicker for a comfortable viewing experience. This technology helps minimize instances of eyestrain and other damaging ailments, especially when you spend long, countless hours in front of a display watching favorite videos.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.1" |
| Width | 19.3" |
| Height | 11.7" |
| Features | Eye-Care |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Asus |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Desk Mountable |
| DisplayPort | Yes |
| Pixel Pitch | 0.24795 mm x 0.24795 mm |
Show all 59 specsShow fewer
| Screen Mode | Full HD |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Name | VP229Q Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Curved Screen | No |
| Product Color | Black |
| Product Model | VP229Q |
| Response Time | 5 ms |
| HDCP Supported | Yes |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 7.83" |
| Package Contents | <ul> <li>VP229Q Widescreen LCD Monitor</li> <li>Power Cord</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Warranty Card</li> </ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 19.29" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 14.29" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 22" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| Platform Supported | PC |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz - HDMI |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz - Analog |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Weight (Approximate) | 5.73 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.24795 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | VP229Q |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.24795 mm |
| Certifications & Standards | <li>TÜV Rheinland Low Blue Light</li> |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.61 lb |
Related Products
More in DSKDSP from ASUS - DISPLAY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


