
ASTRO A10 GEN2 XBOX WHITE WIRED HEADSET
ASTRO A10 GEN2 XBOX WHITE WIRED HEADSET
Key Features
- Enhanced sound quality: ASTRO Gaming A10 Gen 2 Headset for for Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch, PC, Mac & Mobile Devices features custom-tuned 32mm dynamic drivers so you can always hear your game and teammates with clarity and precision
- Flip-to-mute mic: Integrated boom microphone that can be flipped up to mute for privacy and down for crystal-clear comms via a 6.0 mm unidirectional mic
- In-line volume control: This Xbox gaming headset features a removable headphone cable with in-line volume control, letting you adjust audio without pausing the game
- Built to last: An ultra durable headband and sturdy construction offers reliable performance that transcends the standard gaming headset for Xbox Series X|S
- Comfortable over-ear headset: Ergonomical and robust circumaural construction with a closed back design; optimal for long sessions
- Replaceable ear cushions and headband pad removes the need to purchase a new headset, simply replace worn cushions and pads as needed.
- Compatibility: PS5, PS4, PC/Mac, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch, VR, Streaming
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Play better, win more. Unlock the ultimate Xbox experience with the A10 Headset, featuring durable construction and extended comfort so you can play longer with no down-time. The A10 Headset is "Tuned for Gaming" with ASTRO Audio, ensuring you hear your game and your teammates with clarity and precision. The uni-directional mic featuring flip-to-mute functionality and in-line volume control puts you in full control of your gaming audio experience. Don't just play your game: experience it.
All current ASTRO Gaming products designed for Xbox will offer continuous compatibility on future Xbox consoles.
DURABLE CONSTRUCTION
Durable steel headband with damage resistant rubberized cover with detachable cable system designed to withstand victory & defeat.
Tech Specs
| Features | Microphone Mute |
|---|---|
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Astro |
| Durability | Damage Resistant |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | A10 Headset |
| Product Type | Gaming Headset |
| Compatibility | <ul> <li>PC</li> <li>Mac</li> <li>Xbox</li> <li>PlayStation 4</li> <li>PlayStation 5</li> </ul> |
| Earpiece Type | Binaural |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Color | White |
|---|---|
| Product Model | A10 |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Package Contents | <ul> <li>A10 Headset</li> <li>A10 Volume Cable</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Microphone Design | Boom |
| Ear Cushion Material | Cloth |
| Weight (Approximate) | 12.20 oz |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 939-002050 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in HEADST from LOGITECH GAMING and similar brands
More from LOGITECH GAMING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






