
ASTRO A10 GEN2 PC GREY WIRED HEADSET
ASTRO A10 GEN2 PC GREY WIRED HEADSET
Key Features
- Enhanced sound quality: ASTRO Gaming A10 Gen 2 Headset for Xbox Series X|S, Xbox One, PlayStation 5, PlayStation 4, Nintendo Switch, PC, Mac features custom-tuned 32mm dynamic drivers so you can always hear your game and teammates with clarity and precision
- Flip-to-mute mic: Integrated boom microphone that can be flipped up to mute for privacy and down for crystal-clear comms via a 6.0 mm unidirectional mic
- In-line volume control: This gaming headset features a removable headphone cable with in-line volume control, letting you adjust audio without pausing the game
- Built to last: An ultra durable headband and sturdy construction offers reliable performance that transcends the standard gaming headset
- Comfortable over-ear headset: Ergonomical and robust circumaural construction with a closed back design; optimal for long sessions
- Replaceable ear cushions and headband pad removes the need to purchase a new headset, simply replace worn cushions and pads as needed.
- Compatibility: PS5, PS4, PC/Mac, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch, VR, Streaming
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Take your PC gaming experience to a whole new level. Designed for gamers, the A10 Headset features durable construction and extended comfort to combat fatigue so you can play longer with no down-time. "Tuned for Gaming" with ASTRO Audio and featuring 40mm drivers, you'll hear your game and your teammates with clarity and precision. A uni-directional mic, in-line volume control and flip-to-mute functionality means you are in total control of your gaming audio experience. Welcome to the ASTRO Family.
DURABLE CONSTRUCTION
Durable steel headband with damage resistant rubberized cover with detachable cable system designed to withstand victory & defeat.
Tech Specs
| Features | Lightweight |
|---|---|
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Astro |
| Durability | Damage Resistant |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | A10 Headset |
| Product Type | Gaming Headset |
| Compatibility | <ul> <li>PC</li> <li>Mac</li> <li>Xbox Series X|S</li> <li>PlayStation 4</li> <li>PlayStation 5</li> </ul> |
| Earpiece Type | Binaural |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Color | Gray |
|---|---|
| Product Model | A10 |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Package Contents | <ul> <li>A10 Headset</li> <li>A10 Volume Cable</li> <li>PC Splitter Cable</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Microphone Design | Boom |
| Ear Cushion Material | Cloth |
| Weight (Approximate) | 12.20 oz |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 939-002069 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in HEADST from LOGITECH GAMING and similar brands
More from LOGITECH GAMING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






