
G203 GAME WIRED MOUSE NEW BLK
G203 GAME WIRED MOUSE NEW BLK
Key Features
- World's #1 Selling Esports Gear Brand - Based on Independent Aggregated Sales Data (FEB '19 - FEB'20), Gaming Keyboards, Mice and PC Headsets in: US, Canada, Canada, Japan, Korea, TW, ID, DE, FR, RU, UK, SE, TR
- The 8,000 DPI gaming-grade sensor responds precisely to motion. Use Logitech G HUB Gaming Software to customize your sensitivity settings to suit your preferred sensitivity and easily switch up to 5 DPI settings.
- Color waveform effects are customizable with our vibrant Lightsync RGB - 16.8 million colors. Install Logitech G HUB software, choose from preset colors and animations, or create your own animations. Game driving, audio visualization and screen mapping options are also available.
- Take full control and play in comfort. With a classic simple 6-button layout and classic gaming shapes, it's a time-tested and beloved design. Each button can be customized using Logitech G HUB software to simplify tasks.
- The primary buttons are mechanical and tensioned with durable metal springs for reliability, performance and great tactility. Sharp clicks and precise feedback provide a great sense of precision to maximize your in-game fun.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
READY TO PLAY
Make the most of your game time with G203 gaming mouse, featuring LIGHTSYNC technology, a gaming-grade sensor and a classic 6-button design. Light up your game ... and your desk.
LIGHTSYNC RGB COLOR WAVE
Choose from vibrant animations, game- and media-driven settings, or program your own from approximately 16.8 million colors.
EASY CUSTOMIZATION
Pick one color, blend three, choose a fun animation preset, or make your own. The choice is yours! You can even sync your mouse with other Logitech G LIGHTSYNC gear so it's a perfect match.
DYNAMIC SCREEN SAMPLING
Set your lighting to Screen Sampler to make it synchronise with your screen. Set up your mouse to react to color shifts in games, movies, and more.
AUDIO VISUALIZER
Play music, movies, games-any sound, really-and G203 will flash colors to the beat. Customize levels and colors to make the dance party all your own.
GAMING-GRADE SENSOR
Get accurate cursor tracking and responsive performance thanks to a gaming-grade sensor. With adjustable sensitivity from 200-8,000 DPI, pick the right level that fits your play preference. Use Logitech G HUB software to program up to 5 presets.
TRIED AND TRUE DESIGN
The classic six-button design provides both comfort and confidence so you can explore, cast spells, and play just like you want. Use Logitech G HUB software to assign in-game commands, system controls, or key binds to buttons and simplify your gameplay.
OPTIMIZED BUTTON TENSIONING
Primary left and right buttons have a Logitech G exclusive metal spring button tensioning system which delivers precise button actuation and consistent experience-click after click.
LOGITECH G HUB GAMING SOFTWARE
G203 is designed to work seamlessly in any system, but if you're looking to fine-tune controls, free-to-download customization software is easy to use and set up. Logitech G HUB software is a complete customization suite that, lets you personalize lighting, sensitivity, and button commands on your G203 mouse.
Tech Specs
| Depth | 1.5" |
|---|---|
| Width | 2.4" |
| Height | 4.6" |
| Brand Name | Logitech |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | G203 Gaming Mouse |
| Product Type | Gaming Mouse |
| Product Color | Black |
| Product Model | G203 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Country of Origin | China |
Show all 23 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 3 oz |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Environmental Compliance | Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 910-005790 |
| Movement Resolution (dpi) | 8000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Operating System Compatibility | ChromeOS |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in MICE from LOGITECH GAMING and similar brands
More from LOGITECH GAMING
Other products available from this brand

G240 CLOTH GAMING MOUSEPAD
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


