
G403 G PRODIGY CORDED GAMING MOUSE
G403 G PRODIGY CORDED GAMING MOUSE
Key Features
- Hero 16k Sensor: With 1:1 tracking performance, 400+ ips top speed and 16000 max DPI, our state-of-the-art device won't slip, skip frames or suddenly accelerate.
- Lightsync RGB: Full-spectrum lighting can change glare with in-game action, audio, and even screen color changes; customized 16.8 million-color lighting can also be synchronized with the G-gear through the G Hub game software.
- COMFORTABLE AND DURABLE: Lightweight (87g) comfortable design fits in the palm of your hand, rubber side grips provide a great grip, and the mouse weight can be customized with a 10g removable counterweight.
- G Hub: Simplified game operation with 6 customizable buttons. Dynamic adjustment settings for DPI allow you to switch up or down by selecting five sensitivity settings between 100 and 16000 DPI.
- Advanced Gaming Performance: The 1ms reporting rate is 8x faster than a standard mouse, and its spring-loaded button tension system delivers better response with less force. Power cord length: 2.1 meters (6.9 feet).
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Equipped with HERO Sensor
G403 enters the ring with the next-gen HERO 25K sensor. Get ready for a mouse with next-level 1:1 tracking, 100-25,600 max DPI sensitivity range, and zero smoothing, filtering, or acceleration.
HERO 25K SENSOR
Meet the next-generation HERO 25K Sensor, our most advanced sensor ever, with 1:1 tracking, 400+ IPS, and 100-25,600 max DPI sensitivity - plus zero smoothing, filtering, or acceleration.
LIGHTSYNC RGB
Game-driven, full-spectrum RGB lighting responds to in-game action, audio, and screen color, synchronizing across G gear. Customize lighting animations and effects from ~16.8M colors using G HUB gaming software, and personalize to match your rig.
SUPREME COMFORT AND QUALITY
G403 is lightweight and comfortably designed to mold to your hand with rubber grips for added control. An optional 10 g removable weight lets you tune the weight to your preferences.
G HUB
Configure 6 programmable buttons using Logitech G HUB software to simplify in-game actions. Customize your DPI sensitivity setting from 100 - 25,600 DPI. Choose pixel-precise, low-sens targeting to lightning-fast maneuverability.
ADVANCED GAMING PERFORMANCE
With a 1ms response time, G403 is up to 8x faster than standard mice not designed specifically for gaming, delivering near-instantaneous moves and clicks. G403 also features advanced metal-spring button tensioning, keeping the primary left and right mouse buttons poised to trigger with less force. That means exceptional button feel, response, and consistency with every click.
Tech Specs
| Depth | 1.7" |
|---|---|
| Width | 2.7" |
| Height | 4.9" |
| Brand Name | Logitech |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | HERO |
| Product Name | G403 HERO Gaming Mouse |
| Product Type | Gaming Mouse |
| Product Color | Black |
| Product Model | G403 |
| Package Contents | <ul> <li>G403 HERO Gaming Mouse</li> <li>10g Optional Weight</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
Show all 24 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 3.08 oz |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 910-005630 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Operating System Compatibility | Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in MICE from LOGITECH GAMING and similar brands
More from LOGITECH GAMING
Other products available from this brand

G240 CLOTH GAMING MOUSEPAD
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


