G240 CLOTH GAMING MOUSEPAD
G240 CLOTH GAMING MOUSEPAD
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
KEY FEATURES | MODERATE SURFACE FRICTION
Gaming using low-DPI settings benefits from moderate resistance to the mouse feet when starting or stopping a rapid movement. Heat-treated at 200° C, the cloth surface of G240 provides just the right amount of friction for low-DPI maneuvers.
CONSISTENT SURFACE TEXTURE
Heavy patterns and designs can interfere with sensor performance. G240 features a clean, consistent surface texture. This gives sensors better imagery for translating mouse movement into cursor movement, an improvement over inconsistent or dirty table and desk surfaces.
MATCHED TO LOGITECH G SENSOR
G240 can give gamers access to enhanced sensor accuracy and precision. G240 uses a surface texture comparable to the optimal testing environment for Logitech G mice.
STABLE RUBBER BASE
The rubber base firmly bonded to the cloth helps keep the flexible surface in place to prevent the cloth from bunching up in front of the mouse and interfering with smooth mouse movement.
Tech Specs
| Depth | 0.04" |
|---|---|
| Width | 13.39" |
| Height | 11.02" |
| Brand Name | Logitech G |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | Cloth Gaming Mouse Pad |
| Product Type | Gaming Mouse Pad |
| Product Model | G240 |
| Product Series | G |
| Package Contents | <ul> <li>Cloth Gaming Mouse Pad</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
| Product Material | Rubber |
| Surface Material | Cloth |
Show all 17 specsShow fewer
| Application/Usage | Mouse |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 3.17 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in PADRST from LOGITECH GAMING and similar brands
G640 LG CLOTH GAMING MOUSE PAD

RED STANDARD MOUSE PAD 200X250X3MM

BLUE STANDARD MOUSE PAD 200X250X3MM ROHS
More from LOGITECH GAMING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



