
California Proposition 65 Warning
ANTIMICROBIAL WATERPROOF IP67 USB DESKTOP KEYBOARD
ANTIMICROBIAL WATERPROOF IP67 USB DESKTOP KEYBOARD
Key Features
- Antimicrobial - Made with antimicrobial material which prevents the growth of harmful bacteria and protects against the buildup germs between washings.
- Durable Waterproof Design - The keyboard is wrapped with an advanced silicon material that will protect it against oil, water, and dust. The silicone material also offers the ability to remove germs with liquid disinfectants or soap and water
- Flexible & Portable - The lightweight, slim and compact design is perfect for travel, school and other industrial ormedical environment.
- Multimedia and Internet Hotkeys - Control your media player with one-touch using the builtin Multimedia Hotkeys. You can also navigate the Internet and access your emails with the built-in Internet Hotkeys.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso® AKB-235UB Antimicrobial Waterproof Desktop Keyboard is designed and ideal for environments such as laboratories, day to day operations in the medical field, research labs etc.. In other words, anywhere dust, germs, or bacteria may be, you will find this keyboard very reliable. The keyboard is easily cleaned with soap and water or disinfectants keeping germs and dust away . It is made with antimicrobial material that protects against germ buildups between washings. The keyboard has a USB interface that easily connects via Plug n Play without having to install specific drivers and you can access various shortcuts such as media and internet shortcuts with the touch of a button. Aside from these incredibly practical and hygienic features, the keyboard is made for smooth and quiet performance.
Tech Specs
| Brand Name | Adesso |
|---|---|
| Keys Layout | QWERTY |
| Color Family | Black |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | Antimicrobial Waterproof Desktop Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | Black |
| Product Model | AKB-235UB |
| Number of Keys | 104 |
| Battery Included | No |
| Device Supported | MAC |
Show all 27 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>Antimicrobial Waterproof Desktop Keyboard</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Platform Supported | Mac OS |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Weight (Approximate) | 2.75 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.25" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.25" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.43" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Waterproof |
| Manufacturer Part Number | AKB-235UB |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYB from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


