
MULTIMEDIA DESKTOP KEYBOARD 14 HOTKEYS MEMBRANE KEYSW WIN 1TOUCH
MULTIMEDIA DESKTOP KEYBOARD 14 HOTKEYS MEMBRANE KEYSW WIN 1TOUCH
Key Features
- Multimedia Controls: Control your media player with just one touch using the builtin Multimedia Hotkeys for easy access to your favorite video or music playlist.
- Windows One-Touch Controls: Instantly open your favorite Windows applications, such as My Computer, Calculator, Mail, or Search without having to navigate with your mouse.
- Quiet Membrane Key Switches: Membrane key switches provide a better tactile response and a quieter typing experience. Plus they last up to five million keystrokes.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso Spill-Resistant Multimedia Desktop Keyboard (AKB-132) is built to make handling your daily computer tasks easier. This keyboard features 14 hotkeys for quick access to your media player controls, email, Internet browser and other common applications like My Computer, Mail and Calculator. The AKB-132 uses quiet membrane key switches that provide a more quiet, tactile response. Available with either a USB or PS/2 connector.
Tech Specs
| Hot Keys | Calculator |
|---|---|
| Brand Name | Adesso |
| Color Family | Black |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | AKB-132 Multimedia Desktop Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | Black |
| Product Model | AKB-132PB |
| Number of Keys | 104 |
| Battery Included | No |
| Device Supported | Computer |
Show all 30 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>AKB-132 Multimedia Desktop Keyboard</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements | <ul><li>PS/2 Port</li><li>Windows 8/7/Vista/XP/2000</li></ul> |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.60" |
| Keyboard/Keypad Width | 6.60" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.80" |
| Keyboard/Keypad Length | 17.70" |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | AKB-132PB |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5.91 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | PS/2 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYB from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


