
California Proposition 65 Warning
8PORT VGA 1920X1440 DISTANCEUP TO 215FT VIDEO SPLITTER
8PORT VGA 1920X1440 DISTANCEUP TO 215FT VIDEO SPLITTER
Key Features
- Stream a single video source to 8 separate VGA monitors
- Ultra High 300MHz Bandwidth Superior video quality, maintains highest signal strength in all applications up to 1920 x 1440
- Includes IOGEAR's patented VSE (Video Signal Enhancement) Technology, which amplifies video signal strength throughout your desire set-up
- Female to female VGA adpter included for your convenience
- Amplifies video signals increasing transmission distance up to 215 feet
- Supports up to 8 VGA monitors
- Cascadable; allows you to expand your video splitter set up beyond 8 displays
- Hassle free, no software to install, instant installation and use
- Hot-Plug capability, Hot-Swappable, Plug-n-Play
- Compact design for easy placement
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The GVS78 Video Splitter is a 4-port VGA video splitter and a signal booster with IOGEAR's patented VSE (Video Signal Enhancement) technology. It is the best choice for splitting and carrying a video signal to more that one display with the same quality as the original signal. The GVS78 VGA Video Splitter is used to take video input from a single source and direct it to four video outputs for monitors using analog signals.
Tech Specs
| Depth | 3.8" |
|---|---|
| Width | 8.5" |
| Height | 2" |
| Brand Name | IOGEAR |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | GVS78 Video Splitter |
| Product Type | Video Switchbox |
| Input Voltage | 9 V DC |
| Product Model | GVS78 |
| Graphics Modes | VGA |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul><li>GVS78 Video Splitter</li><li>1 x Power Adapter</li><li>1 x Quick Start Guide</li><li>1 x Warranty Card</li></ul> |
Show all 23 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Power Consumption | 3.94 W |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Maximum Video Bandwidth | 300 MHz |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GVS78 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1440 |
| Maximum Operating Distance | 215 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Number of Displays Supported | 8 |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
Related Products
More in AV-AMP from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

