
2-PORT DISPLAYPORT 1.2 GRAPHICS SPLITTER / MULTI-MONITOR MST VIDEO
2-PORT DISPLAYPORT 1.2 GRAPHICS SPLITTER / MULTI-MONITOR MST VIDEO
Key Features
- Business - Use one monitor to view your email, web browser or presentation while composing and generating content on the other.
- Digital Signage - Create a high-resolution panoramic video display to showcase new products and capture the attention of prospective customers.
- Data Management - Great for laying out multiple spreadsheets to show data more effectively, leading to greater workflow and enhanced productivity in the office or workplace.
- Digital Arts - Compose, open, and edit various images, videos or audio files in a variety of resolutions and screen orientations.
- Web Development - Edit source code on one display while previewing work in a browser on the other screen.
- Connect 2 independent displays from a single DisplayPort 1.2 video output
- Mirror or extend a desktop across 2 displays from a computer with 1 DisplayPort output
- Enjoy Cinema 4K video resolutions up to 4096 x 2160 @60Hz
- With DisplayPort 1.2 Graphic Cards:2 Monitors: Up to 4K 4096 x 2160 @60Hz (DisplayPort/HDMI)
- Supports 7.1 digital audio surround sound
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
2-Port DisplayPort Splitter and MST Hub
Connect two displays from a single DisplayPort 1.2-enabled computer with the IOGEAR 2-Port DisplayPort Splitter/MST Hub. Increase productivity and workflow by expanding the amount of usable screen space on two independent screens for multi-document viewing, media streaming, and content/web browsing, or mirror your computer's display across two monitors to allow remote viewing applications such as monitoring equipment diagnostics or the status of a remote server.
4K Ultra High Definition (DCI) Video Support
IOGEAR's 2-Port DisplayPort 1.2 Splitter and MST Hub supports high-resolutions up to 4096 x 2160 @ 60Hz and is ideal for use with applications such as medical imaging, graphic design, gaming, and more.
A Broad Range of Uses
Add two independent displays to your DisplayPort 1.2-enabled computer with a single DisplayPort video output in a variety of applications.
Tech Specs
| Depth | 4.4" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 1" |
| Length | 3" |
| Brand Name | IOGEAR |
| DisplayPort | Yes |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | 2-Port DisplayPort 1.2 Graphics Splitter / Multi-Monitor MST Video Hub |
| Product Type | Signal Splitter |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Product Color | Black |
| Product Model | GDPSP2 |
Show all 24 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>2-Port DisplayPort 1.2 Graphics Splitter / Multi-Monitor MST Video Hub</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x Quick Start Guide</li> <li>1 x Warranty Card</li> </ul> |
|---|---|
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 7.20 oz |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GDPSP2 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Number of DisplayPort Inputs | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AV-AMP from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

