
8 X 4 USB3.2 GEN1 INDUSTRIAL HUB SWITCH
8 X 4 USB3.2 GEN1 INDUSTRIAL HUB SWITCH
Key Features
- Allows sharing of up to 4 USB 3.2 devices among 8 PCs
- Versatile port selection methods - front panel pushbutton, RS-232/RS-485 serial commands, and external remote port selector
- Power on Detection - Automatically switches the PC focus to the last plugged-in/powered-on host device
- Supports DC 9 - 24V power input through terminal block
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Driven by the shift to hybrid and remote work, the US3384i is designed to elevate your BYOM/BYOD meeting experience with ease. Meeting room setups are straightforward and effortless, thanks to its plug-and-play design that allows connections to up to 8 PCs/laptops and sharing of up to 4 USB 3.2 Gen 1 devices in no time. With blazing-fast data transmission, cross-platform compatibility (e.g. Windows, macOS, Linux), and flexible port-switching, the USB sharing switch further streamlines meeting workflows, enhances collaboration, and reduces the overhead of IT procurement and management for workplaces.
Plug in - Collaborate - Share in Seconds
Join the meeting anytime and start to take part in discussion, share data or switch to collaborate - all in just seconds.
Seamless Integration into Control System
The USB sharing switch can be seamlessly integrated into a control system (e.g. ATEN Control System - VK1100A, VK211) as part of the meeting room setup via its serial connectivity, with the control system serving as a centralized platform to streamline AV/IT management and simplify maintenance.
Power-On Detection to Switch Control
The USB switch will shift the PC focus to the most recently connected host device, with the corresponding port LED illuminated to indicate which active port has control over the resources.
Note: Long press the pushbutton to turn on/off the Power-On Detection feature.
Up to 5 Gbps Data Transfer Rate with USB 3.2 Gen 1
To maintain an efficient meeting flow, take advantage of the superior 5 Gbps data transfer speed of the built-in USB 3.2 Gen 1 ports, which are also backward compatible with USB 2.0/1.1 devices.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Width | 3.2" |
| Height | 1" |
| Length | 7.87" |
| Features | LED Indicator |
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 8 x 4 USB 3.2 Gen 1 Sharing Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Compatibility | <ul><li>Cable KVM Switches: US3312 </li><li>Capture: UC3310, UC3430, UC3022</li><li>Control System: VK211, VK1100A, VK2100A, VK1200, VK2200, VK0100, VK0200, VK236, VK224, VK2100</li><li>Converters: UC232AF, UC232A1, UC2324, UC232A</li><li>Desktop KVM Switches: US3311, US3310</li><li>Docks and Switches: US3342, US3344I, US3324, US224, US234, US424, US434</li><li>Extenders: UCE32100, UE3310, UCE260, UCE60, UE2120, UE2120H, UE250, UE350A</li></ul> |
| Input Current | 1.50 A |
Show all 24 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>US3384i 8 x 4 USB 3.2 Gen 1 Sharing Switch</li><li>8x USB 3.2 Gen 1 Type-A to USB Type-B cables</li><li>1x Foot pad set (4 pcs)</li><li>1x Terminal block adapter set (an RS-232, an RS-485, and a DC terminal block adapter)</li><li>1x Mounting kit</li><li>1x User instructions</li></ul><p><br /></p> |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Input Voltage Range | 9 - 24V DC |
| Number of USB Ports | 12 |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | US3384I |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Number of Computers Supported | 8 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USBCON from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





