
2PORT USB 3.0 SHARINGDEVICE
2PORT USB 3.0 SHARINGDEVICE
Key Features
- Enables 2 computers to share 4 USB 3.1 Gen1 devices
- Simple port selection via remote port selector for convenient switch placement
- USB 3.1 Gen1 compliant, supporting data transfer rates of up to 5 Gbps
- LEDs indicates which computer is active
- Over-current protection
- Multiplatform support - Windows, Linux and Mac
- Bus-powered
- Micro USB power jack for additional power supply
- Hot pluggable, no driver or software required
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ATEN US234 is a 2-port USB 3.1 Gen1 peripheral sharing device that allows users to share four USB devices between 2 different computers. US234 is USB 3.1 Gen1 compliant, which can support data transfer rate up to 5Gbps and backwards compatible with USB 2.0 and USB1.1. It is perfect for high-bandwidth devices, such as USB docking stations or HD cameras.
In addition, US234 also features an external remote port selector that can simplify desktop layout, and select which computer needs to use the USB devices. With its compact and all-in-one design, you can create a space saving, convenient and productive work environment.
Tech Specs
| Width | 3.7" |
|---|---|
| Height | 1.1" |
| Length | 3.7" |
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 2 x 4 USB 3.1 Gen1 Peripheral Sharing Switch |
| Product Type | USB Switch |
| Host Interface | USB Type B |
| Package Contents | <ul> <li>2 x 4 USB 3.1 Gen1 Peripheral Sharing Switch</li> <li>2 x USB 3.1 Gen1 Type-B to Type-A Cables</li> <li>1 x Remote Port Selector</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
Show all 19 specsShow fewer
| Platform Supported | PC |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Number of USB 3.1 Ports | 4 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | US234 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USBCON from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





