
2PORT USB 2.0 SHARE HUB FOR 4 COMPUTERS
2PORT USB 2.0 SHARE HUB FOR 4 COMPUTERS
Key Features
- With USB interface, you can connect computer peripherals with no drivers required
- Provides 7 USB ports for responsive and expanded device connections
- Enjoy fast booting time with usb hub on your Mac with maximum efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The US224 is a 2-port USB peripheral sharing device that enables 2 computers to share the use of 4 USB devices - a keyboard, mouse and up to two peripheral devices. It eliminates the added expense of having a separate USB keyboard, mouse and peripheral device(s) for each computer. The US224 all-in-one design allows for a neat and tidy installation - no need to connect 2 separate USB cables to the computer, thus eliminating cable clutter.
For extra convenience, it features an external remote port selector that can simplify desktop layout, and select which computer needs to use the USB devices. US224 is the ideal way to share USB peripherals in a multimedia office environment.
Tech Specs
| Width | 3.1" |
|---|---|
| Height | 1" |
| Length | 4.4" |
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 2-Port USB Peripheral Sharing Device |
| Product Type | USB Hub |
| Product Model | US224 |
| Host Interface | USB |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
Show all 21 specsShow fewer
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
|---|---|
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 5.12 oz |
| Number of USB 2.0 Ports | 7 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | US224 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USBCON from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





