
4X4 HDMI MATRIX SWITCH/SPLITTER WITH REMOTE CONTROL 4K HDR 60HZ
4X4 HDMI MATRIX SWITCH/SPLITTER WITH REMOTE CONTROL 4K HDR 60HZ
Key Features
- Transmits UHD resolutions up to4K @ 60 Hz (4:4:4) forheightened video quality
- Supports High Dynamic Range (HDR) for rich contrast and expanded color accuracy
- Allows multi-resolution output for mixing and matching displays of various resolutions
- Switches between sources via push buttons, included remote control or RS-232 serial
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Shares 4K video/audio from 4 HDMI sources to 4 HDMI displays. Allows any source to be routed to any display or one source routed to multiple displays.
Features
HDMI Matrix Switch for Digital Signage or Other Applications with Multiple Video Displays
This matrix switch/splitter features four HDMI inputs and four HDMI outputs. This allows you to connect as many as four 4K video sources, such as laptops, Blu-ray players, video game systems, Roku boxes, media servers or cable/satellite boxes, and transmit them to four 4K televisions, projectors or monitors. The B119-4X4-4K is recommended for home theaters (transmit to HDTVs located in different rooms) or digital signage applications in showrooms, restaurants, trade shows, schools, training rooms and retail settings.
Enjoy Great Flexibility in Transmitting Video to Different Displays or Even Different Rooms
Send the same video image to all displays or transmit different videos to different displays and switch between them. Convenient push buttons on the front of the unit let you instantly choose which sources and displays to highlight. You can also use the included IR remote control or RS-232 serial commands.
Transmits Crystal-Clear 4K Video with Stereo Sound, HDR and 4:4:4 Color
The B119-4X4-4K supports Ultra HD resolutions up to 3840 x 2160 at 60 Hz, as well as DTS, Dolby and 7.1-channel audio. High Dynamic Range (HDR) provides a wide spectrum of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on your 4K display. HDCP 2.2 compliance allows you to stream 4K Hulu and Netflix content with no complications. This switch also supports 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor.
Multi-Resolution Support Allows Mixing and Matching of Displays of Different Resolutions
Say you have a brand new 4K (at 60 Hz) HDTV in the living room, but want to also connect one or more HDMI source device to the older 1080p TV in the bedroom. The B119-4X4-4K is backward compatible with 4K (at 30 Hz) and 1080p (at 60 Hz) resolutions via automatic switching. This matrix switch/splitter allows each connected monitor to display video at its maximum resolution.
Designed for Quick Setup and Immediate Use
Connect your devices to the HDMI ports with user-supplied HDMI cables up to 15 feet, and plug the included external power supply (with four international plug adapters to ensure use all over the world) into an AC power source to get started. Use the included hardware to mount the unit on a pole, wall or 19-inch rack.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The B119-4X4-4K is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Tech Specs
| Depth | 1.2" |
|---|---|
| Width | 3.9" |
| Height | 9.3" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Surface-mountable |
| Scan Format | 1080p |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | B119-4X4-4K 4x4 HDMI Matrix Switch/Splitter |
| Product Type | Video Switchbox |
Show all 30 specsShow fewer
| Refresh Rate | 60 Hz |
|---|---|
| Product Model | B119-4X4-4K |
| TAA Compliant | Yes |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Device Supported | Blu-ray Disc Player |
| Package Contents | <ul><li> B119-4X4-4K 4x4 HDMI Matrix Switch/Splitter</li><li> IR Remote Control</li><li> IR Extension Cable, 5 ft. (1.5 m)</li><li> RS-232 Phoenix Adapter</li><li> External Power Supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 5V 3A)</li><li> 4 x International Plug Adapters (North America, U.K., Europe, Australia)</li><li> Mounting Hardware</li><li> Owner's Manual</li></ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Connectivity (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B119-4X4-4K |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Number of Input Devices Supported | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V-SW from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


8K HDMI SIGNAL BOOSTER/EXT F/F 8K60HZ 4K120HZ 4:4:4 HDR10+ 10M

2-PORT HDMI SWITCH REMOTE CONTR 8K60HZ UHD 4:4:4 HDR10+ HDCP 2.3

5-PORT HDMI SWITCH W REMOTE 8K60HZ UHD 4:4:4 HDR10+ HDCP 2.3
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.