
4X4 HDMI MATRIX SWITCH/SPLITTER W AUDIO EXTRACTOR 4K 60HZ HDR
4X4 HDMI MATRIX SWITCH/SPLITTER W AUDIO EXTRACTOR 4K 60HZ HDR
Key Features
- Supports UHD resolutions up to 4K @ 60 Hz (4:4:4) for crystal-clear video quality
- Carries High Dynamic Range (HDR) signals for rich contrast and expanded color accuracy
- Allows storage and instant recall of saved or pre-programmed display combinations
- Supports multi-resolution output for mixing and matching displays of various resolutions
- Permits easy network configuration to match the unit's pre-assigned IP address
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features
HDMI Matrix Switch for Digital Signage or Other Applications with Multiple Video Displays
This matrix switch/splitter features four HDMI inputs and four HDMI outputs. This allows you to connect as many as four high-definition video sources, such as laptops, Blu-ray players, video game systems, Roku boxes, media servers or cable/satellite boxes, and transmit them to four high-definition televisions, projectors or monitors. The B302-4HX4H-4K is recommended for home theaters (transmit to HDTVs located in different rooms) or digital signage applications in showrooms, restaurants, trade shows, schools, training rooms and retail settings.
Enjoy Great Flexibility in Transmitting Video to Different Displays or Even Different Rooms
Send the same video image to all displays or transmit different videos to different displays and switch between them. Convenient push buttons on the front of the unit let you instantly choose which sources and displays to highlight. You can also use the included IR hardware, RS-232 serial commands (cable sold separately) or the included GUI software to pick and choose. Remote access of the matrix switch/splitter is possible by configuring your network to match its pre-assigned IP address.
Transmits Crystal-Clear True 4K Video with HDR and 4:4:4 Color
The B302-4HX4H-4K supports Ultra HD resolutions up to 4096 x 2160 (4K x 2K) at 60 Hz, as well as HDR video, providing a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on your 4K display. HDCP 2.2 compliance allows you to stream 4K Amazon and Netflix content with no complications. This switch also supports 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor.
Multi-Resolution Support Allows Mixing and Matching of Displays of Different Resolutions
Say you have a brand new 4K (at 60 Hz) HDTV in the living room, but want to also connect your Blu-ray player or satellite box to the older 1080p TV in the bedroom. The B302-4HX4H-4K is backward compatible with 4K (at 30 Hz) and 1080p (at 60 Hz) resolutions via automatic switching. This matrix switch/splitter allows each connected monitor to display video at its maximum resolution. Most other splitters default each monitor to the lowest common resolution (meaning you would only get a 1080p image on that new 4K TV).
Convenient Scene Storage and Instant Recall
You can store as many as 12 different display or scene combinations in the matrix switch's internal memory. Mix and match any sources you want with the displays you want and save it to memory. Forgot which source/display combination you used last week or accidentally changed one of the sources or displays? Don't worry - use the recall feature to bring back the combination you had last.
Built-In Audio Extractor Lets You Control Sound, as Well as Picture
The 3.5 mm audio jacks located above each HDMI output allow you to connect an amplifier, receiver or soundbar for digital stereo sound.
Designed for Quick Setup and Immediate Use
Connect your devices to the HDMI ports with user-supplied HDMI cables (such as Tripp Lite's P569-Series), and plug the included external power supply (with four international plug adapters to ensure use all over the world) into an AC power source to get started. Use the included hardware to install the unit on a wall or 19-inch rack. A CD is included for downloading the optional GUI control software (not compatible with macOS).
Tech Specs
| Depth | 1.7" |
|---|---|
| Width | 7.9" |
| Height | 17.3" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | B302-4HX4H-4K 4x4 HDMI Matrix Switch/Splitter |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Product Model | B302-4HX4H-4K |
| Graphics Modes | 4K |
Show all 29 specsShow fewer
| Device Supported | Display |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>B302-4HX4H-4K 4x4 HDMI Matrix Switch/Splitter</li> <li>IR Remote Control</li> <li>IR Receiver Cable, 4 ft.</li> <li>External Power Supply with 4 ft. Cord (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.9A; Output: 12V 3A)</li> <li>4 x International Plug Adapters (North America, U.K., Europe, Australia)</li> <li>Rack-Mounting Hardware</li> <li>Driver CD</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Connectivity (RJ-45) | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 5.47 lb |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B302-4HX4H-4K |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Number of Input Devices Supported | 4 |
| Number of Connectivity (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V-SW from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


8K HDMI SIGNAL BOOSTER/EXT F/F 8K60HZ 4K120HZ 4:4:4 HDR10+ 10M

2-PORT HDMI SWITCH REMOTE CONTR 8K60HZ UHD 4:4:4 HDR10+ HDCP 2.3

5-PORT HDMI SWITCH W REMOTE 8K60HZ UHD 4:4:4 HDR10+ HDCP 2.3
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.