
4PORT TRUE 4K HDMI SWITCH WITH DUAL OUTPUT
4PORT TRUE 4K HDMI SWITCH WITH DUAL OUTPUT
Key Features
- Allows up to 4 HDMI A/V sources to be connected to 2 HDMI displays
- Superior video quality - up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:4:4); HDR supported
- HDMI 2.0 (3D, Audio Return Channel, Deep Color); HDCP 2.2 compliant
- Supports Auto Switch - the VS482B automatically switches to a newly plugged-in source
- Audio Return Channel (ARC) function - connects an HDMI cable to the ARC port to send audio from your source device to your audio/video receiver
- OSD for system configuration settings and information display
- Switching between HDMI input sources via front panel pushbuttons, IR remote control and RS-232 commands
- EDID Expert™ - selects optimum EDID settings for smooth power-up, high-quality display, and use of the best resolution across different screens
- Built-in bi-directional RS-232 serial control port for high-end system control
- HDMI audio can be extracted to stereo audio and digital audio (optical/coaxial) outputs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ATEN VS482B Switch is an ideal solution for application requiring superior video resolution of True 4K when connecting 4 HDMI A/V sources to 2 HDMI displays. Complying with HDMI 2.0 standards, the switch's Audio Return Channel (ARC) function allows users to send audio without having to attach a separate audio cable.
Furthermore, the VS482B offers switching methods between HDMI sources by front panel pushbuttons, IR remote control and RS-232 commands, enabling users to effortlessly select desired input. Equipped with EDID Expert™, the VS482B benefits users with optimum EDID settings for smooth power-up and highest-quality display across different screens. Featuring above functionalities provides you a practical solution for auditorium, home theater, meeting rooms, trade shows, shopping centers, and more.
Tech Specs
| Depth | 17.2" |
|---|---|
| Width | 6.3" |
| Height | 1.7" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 4-Port True 4K HDMI Switch with Dual Output VS482B |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Product Model | VS482B |
| Graphics Modes | 4K |
Show all 24 specsShow fewer
| Device Supported | Display |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>4-Port True 4K HDMI Switch with Dual Output VS482B</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x IR Remote Control Unit</li> <li>1 x Mounting Kit</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 4.76 lb |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Connectivity Technology | Cable |
| Manufacturer Part Number | VS482B |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Number of Input Devices Supported | 4 |
Related Products
More in A/V-SW from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



