
2PORT VIDEO SPLITTER DVI 1600X1200
2PORT VIDEO SPLITTER DVI 1600X1200
Key Features
- Connects computers with DVI graphics to multiple DVI compatible monitors or projectors.
- Fully compliant with DVI-Digital and DVI-Analog.
- Supports DDWG (Digital Display Working Group) standard for DVI compliant monitors.
- Speaker enabled for audio enjoyment.
- Cascadable to 3 levels - provides up to 8 video signals.
- Cascade distance: Source to Device -1.8m, Device to Device-5m,Device to Display-5m.
- Installs in minutes.
- Maintains highest single link video resolution (up to 1920 x 1200).
- DDC, DDC2, DDC2B Compatible (Port 1 only).
- HDCP Compliant.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VS-162 DVI Video Splitter duplicates and boosts the signals from a single DVI video and audio sources to two DVI displays and audio outputs. They are ideal for any type of broadcasting environment, classrooms, or by power computer users. The VS-162 also features audio support and is able to be daisy chained for additional viewing.
Tech Specs
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Width | 8.3" |
| Height | 2.2" |
| DVI Out | Yes |
| Brand Name | ATEN |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | VS162 2-port DVI VGA Splitter |
| Product Type | Video Switchbox |
| Product Model | VS162 |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul><li>VS162 2-port DVI VGA Splitter</li><li>Power Adapter (DC 5.3V)</li><li>User Manual</li></ul> |
| Country of Origin | China |
Show all 18 specsShow fewer
| Number of DVI Outputs | 3 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | VS162 |
| Maximum Video Resolution | 1600 x 1200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
Related Products
More in A/V-SW from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




