
4PORT SDI INPUT CARD
4PORT SDI INPUT CARD
Key Features
- Connects up to 4 SDI inputs
- Supports SD-SDI, HD-SDI and 3G-SDI formats
- Hot-swappable design for easy integration of I/O boards
- Compatible with the VM1600 - mix and match modular I/O boards for optimal fl exibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VM7404 4-Port 3G-SDI Input Board offers an easy way to route any 4 SDI video and audio sources to multiple displays when used in combination with an ATENModular Matrix Switch. This input board provides the capability to connect to SDI sources, including 3G-SDI, HD-SDI and SD-SDI, and supports high quality video resolutions up to 1080p @ 60 Hz. The VM7404 also supports separate analog stereo audio signals that can be routed independently. Furthermore, the board is based on a hot-swappable design, allowing the ATEN Modular Matrix Switch to remain on while the board is changed. Ideal for surveillance systems and numerous other broadcast-grade A/V applications, the VM7404 allows you to effectively centralize routing for all your 3G / HD / SD-SDI devices.
Tech Specs
| Width | 9.4" |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Length | 13.9" |
| Brand Name | ATEN |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 4-Port 3G-SDI Input Board |
| Product Type | SDI Input Board |
| Compatibility | <p><b>ATEN Modular Matrix Switches:</b></p> <ul> <li>VM3250</li> <li>VM1600A</li> <li>VM3200</li> </ul> |
| Product Model | VM7404 |
| Package Contents | <ul> <li>4-Port 3G-SDI Input Board</li> <li>4 x Terminal Block Connectors</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | Matrix Switcher |
Show all 20 specsShow fewer
| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Additional Information | <p><b>Video:</b></p> <ul> <li>Supported Resolutions PAL /50 PAL and NTSC/59.94</li> <li>720p 25, 29.97, 30,50,59.94, 60</li> <li>1080i50, 59.94, 60</li> <li>1080PsF 25, 29.97,30</li> <li>1080p 23.98, 24, 25, 29.97, 30,50,59.94, 60</li> <li>Max. Data Rate 2.97 Gpbs</li> <li>Max. Distance 100m (3G-SDI); 150m (HD-SDI); 300m (SD-SDI)</li> <li>SDI Formats 3G-SDI, SMPTE-259,292,424, 425 Level A & B-DL</li> </ul> <p><b>Audio Inputs:</b></p> <ul> <li>Interfaces 4 x Captive Screw Connectors, 5 pole</li> <li>Audio signal type: stereo, balanced/unbalanced.</li> <li>Power Consumption 16W:75BTU</li> </ul> <p><b>Environmental:</b></p> <ul> <li>Operating Temperature 0-40°C</li> <li>Storage Temperature -20-60°C</li> <li>Humidity 0 - 80% RH, Non-Condensing</li> <li>Physical PropertiesBalanced audio maximum input/output level: 0.5 Vrms (-6.02dBV@600 ohm )</li> <li>Unbalanced audio maximum input/output level: 1Vrms (0dBV@600ohm.)</li> </ul> <p><b>Video Input:</b></p> <ul> <li>Interfaces 4 x BNC Female</li> <li>Impedance 75 Ώ</li> </ul> |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VM7404 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Related Products
More in USB-SW from ATEN TECHNOLOGY - ETAIL and similar brands
More from ATEN TECHNOLOGY - ETAIL
Other products available from this brand

350MHZ 2PORT VGA SPLITTER WITH MOUNTING KIT VGA CABLE

6FT 8BUTTON REMOTE PORTSELECTOR FOR USE WITH ALL PP 4.0 MODELS ONLY

FULL HD HDMI OVER IP EXTENDER RECEIVER UNIT

2-PORT USB DVI DUAL DISPLAY PP4.0 SECURE KVM W/ CAC SUPPORT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


