
350MHZ 2PORT VGA SPLITTER WITH MOUNTING KIT VGA CABLE
350MHZ 2PORT VGA SPLITTER WITH MOUNTING KIT VGA CABLE
Key Features
- Split CATV and other signals with this satellite splitter so that it can be used for more than one device
- Up to 1920 x 1440 video resolution.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
VS92A 2-Port VGA Splitter (350MHz) The VS92A is a video splitter that not only duplicates the video signal from any VGA, XGA, SVGA, UXGA, or multisync monitor to 2 outputs, but also boosts the video signal over a distance of up to 30 m. It is cascadable to support up to 8 displays while offering bandwidth up to 350 MHz. The VS92A is ideal for broadcasting and enhancing video information to the public, monitoring the work environments from safe locations, or offering superior video for company or classroom training.
The splitter also comes available in VS92A-MA version, which contains a VGA cable and rack mounting kit with screws in the package for secure rack installation.
Features
- Splits one video input to 2 video outputs
- Cascadable to 3 levels - provides up to 8 video signals
- Supports 350 MHz bandwidth
- Long-distance transmission - up to 30 m *
- Superior video quality - 1920 x 1440 @ 60 Hz
- DDC, DDC2, DDC2B compatible (Port 1 only)
- Supports VGA, XGA, SVGA, UXGA, WUXGA, and multisync monitors
- All-metal casing
- VS92A-MA version includes a VGA cable and rack mounting kit with screws for secure rack installation
Tech Specs
| Width | 3" |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Length | 5.1" |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Brand Name | ATEN |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 2-Port VGA Splitter (350MHz) |
| Product Type | Signal Splitter |
| Product Model | VS92A |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2-Port VGA Splitter (350MHz)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>VGA Cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Rack Mounting Kit with Screws</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power Adapter</li></ul> |
| Product Material | Metal |
Show all 21 specsShow fewer
| Number of VGA Inputs | 1 |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 14.82 oz |
| Number of VGA Outputs | 2 |
| Maximum Video Bandwidth | 350 MHz |
| Manufacturer Part Number | VS92A-MA |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1440 |
| Maximum Operating Distance | 98.43 ft |
| Distribution Amplifier Type | Rack |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AV-AMP from ATEN TECHNOLOGY - ETAIL and similar brands
More from ATEN TECHNOLOGY - ETAIL
Other products available from this brand

6FT 8BUTTON REMOTE PORTSELECTOR FOR USE WITH ALL PP 4.0 MODELS ONLY

FULL HD HDMI OVER IP EXTENDER RECEIVER UNIT

2-PORT USB DVI DUAL DISPLAY PP4.0 SECURE KVM W/ CAC SUPPORT

4-PORT USB DP DUAL DISPLAY PP4.0 SECURE KVM W/ CAC SUPPORT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
