
4PORT HUB USB 3.0
4PORT HUB USB 3.0
Key Features
- With USB interface, you can connect computer peripherals with no drivers required
- Featuring 4 USB ports to connect USB-compatible devices
- PC platform support for your convenience and usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ideal for use with today's Ultrabooks and thin-and-light laptops, Transcend's SuperSpeed USB 3.0 Hub transforms a single USB 3.0 port into four, instantly expanding the number of high-performance USB 3.0 devices you can connect to your computer at the same time. As it is USB bus powered with the cable attached, no extra power adapter is needed. Plus, the ultra slim and portable design allows you to transfer files wherever you go.
Tech Specs
| Depth | 1.5" |
|---|---|
| Width | 2.9" |
| Height | 0.4" |
| Brand Name | Transcend |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Product Name | HUB2 4-port USB Hub |
| Product Type | USB Hub |
| Product Color | Black |
| Product Model | HUB2 |
| Host Interface | USB |
| Country of Origin | Taiwan |
Show all 18 specsShow fewer
| Platform Supported | Linux |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1.02 oz |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Manufacturer Part Number | TS-HUB2K |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.transcend-info.com |
Related Products
More in USB-SW from TRANSCEND and similar brands
More from TRANSCEND
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






