
16GB JETFLASH 350 TS16GJF350 FLASH DRIVE USB 2.0
16GB JETFLASH 350 TS16GJF350 FLASH DRIVE USB 2.0
Key Features
- 16 GB storage capacity allows you to store music, films and a variety of other personal and professional files
- Experience fast data transfer rate with USB 2.0
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The light and compact JetFlash 350 displays class and simplicity. Featuring a streamlined design and a pure black color scheme, the JetFlash 350 is the perfect example of style to suit all tastes. Offering vast capacity ranging from 4GB to 64GB, outstanding read/write speeds and an ultra-light weight of just 8.5g, the JetFlash 350 proves to be an excellent storage solution as well as a fashionable accessory.
Tech Specs
| Width | 0.7" |
|---|---|
| Height | 0.3" |
| Length | 2.4" |
| Features | Password Protection |
| Brand Name | Transcend |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Package Type | Retail |
| Product Line | JetFlash 350 |
| Product Name | 16GB JetFlash 350 USB 2.0 Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Compatibility | <p><b>Supported Operating Systems:</b></p><ul><li>Microsoft Windows ME</li><li>Microsoft Windows 7</li><li>Microsoft Windows 2000</li><li>Microsoft Windows XP</li><li>Microsoft Windows Vista</li><li>Apple Mac OS 9.0 or later</li><li>Linux Kernel 2.4.2 or later</li></ul> |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Product Family | JetFlash 350 |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Maximum Read Speed | 15 MB/s |
| Maximum Write Speed | 7 MB/s |
| Weight (Approximate) | 0.300 oz |
| Manufacturer Part Number | TS16GJF350 |
| Manufacturer Website Address | http://www.transcend-info.com |
Related Products
More in USB-FL from TRANSCEND and similar brands
More from TRANSCEND
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



