4PORT DISP PORT SPLITTER W/ MST SST
4PORT DISP PORT SPLITTER W/ MST SST
Key Features
- Connects one DisplayPort source to two or four DisplayPort monitors
- Supports DisplayPort 1.2a; HDCP 1.3
- Supports resolutions up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60 Hz
- Supports MST/ Extend Mode and SST/ Split Mode*
- MST/ Extend Mode:Extend a video source across 2/4 displays with a maximum resolution of 4K.
- SST/ Split Mode:Duplicate a single video source to 2/4 displays with a maximum resolution of 4K on each monitor
- Supports Linkrate: HBR2 (High Bit Rate 2)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VS194 4-Port 4K DisplayPort Splitter is the perfect solution for anyone who needs to send one source of DisplayPort high definition video to two or four DisplayPort displays. The VS194 can not only split but also expand DisplayPort audio/video signal on two or four DisplayPort monitors which is ideal for any multi-display application.
The VS194 is compatible with DisplayPort 1.2a and can support up to 4K resolution at 60 Hz, making it effective and ideal for use with all DisplayPort displays in home theater applications, as well as in corporate, educational and commercial settings.
Tech Specs
| Width | 3.1" |
|---|---|
| Height | 9.8" |
| Length | 4.9" |
| Brand Name | ATEN |
| DisplayPort | Yes |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Line | VanCryst |
| Product Name | 4-Port 4K DisplayPort Splitter |
| Product Type | Signal Splitter |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Product Model | VS194 |
| Package Contents | <ul> <li>4-Port 4K DisplayPort Splitter</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Material | Metal |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 11.64 oz |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VS194 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of DisplayPort Inputs | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AV-AMP from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands

2PORT HDMI SPLITTER SUPPORT 4K2K
2PORT HDMI SPLITTER TRUE 4K

4PORT HDMI SPLITTER SUPPORT 4K2K
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



