
4-PORT VGA VIDEO SPLITTER
4-PORT VGA VIDEO SPLITTER
Key Features
- Quickly and easily connect with the computer
- Up to 2048 x 1536 video resolution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VS134A Video Splitter is a boosting device that duplicates a video signal from one source to 4 output devices. Cascadable to three levels, the VS134A provides up to 64 video signals, in addition to extending transmission distance up to 65 m, making it excellent for public broadcast systems. To transmit multiple, high-quality VGA, XGA, SVGA, UXGA, QXGA or multisync video signals over long distance without hassle, the VS134A is your best choice.
Tech Specs
| Depth | 7.9" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 1.8" |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Brand Name | ATEN |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Line | VanCryst |
| Product Name | VanCryst VS134A VGA Splitter |
| Product Type | Video Switchbox |
| Product Model | VS134A |
| Graphics Modes | QXGA |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Family | VanCryst |
|---|---|
| Device Supported | Computer |
| Number of VGA Inputs | 1 |
| Weight (Approximate) | 1.34 lb |
| Number of VGA Outputs | 4 |
| Manufacturer Part Number | VS134A |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Maximum Operating Distance | 213.25 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
Related Products
More in AV-AMP from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands

2PORT HDMI SPLITTER TRUE 4K

4PORT HDMI SPLITTER SUPPORT 4K2K

2PORT DISP PORT SPLITTER W/ MST SST
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



