2PORT HDMI SPLITTER SUPPORT 4K2K
2PORT HDMI SPLITTER SUPPORT 4K2K
Key Features
- Connects one HDMI source to two HDMI displays at the same time
- HDMI (3D, Deep Color, 4kx2k); HDCP 1.4 Compliant
- Supports up to 340MHz bandwidth for high performance video
- Long distance transmission - up to 15 m (24 AWG)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VS182A HDMI Splitter is the perfect solution for anyone who needs to send one source of digital high definition video to two displays at the same time. It supports all HDMI-enabled equipment, such as DVD players, satellite set-top boxes and all HDMI displays.
The VS182A HDMI Splitter is HDCP (High Bandwidth Digital Content Protection) compliant, making it effective for use with all HDMI displays in home theater applications, as well as in corporate, educational and commercial settings.
Tech Specs
| Width | 3.2" |
|---|---|
| Height | 1" |
| Length | 4.9" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | ATEN |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 2-Port HDMI Splitter |
| Product Type | Signal Splitter |
| Input Voltage | 3 V DC |
| Product Model | VS182A |
| Package Contents | <ul><li>2-Port HDMI Splitter</li><li>1 x Power Adapter</li><li>1 x HDMI Cable</li><li>1 x User Instructions</li></ul> |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Material | Metal |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 10.93 oz |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Additional Information | <ul><li>HDMI (3D, Deep Color, 4kx2k); HDCP Compatible</li><li>Supports resolutions of up to Ultra HD 4kx2k and 1080p Full HD</li><li>Supports Dolby True HD and DTS HD Master Audio</li><li>Long distance transmission - up to 15 m (24 AWG)</li><li>Supports up to 340MHz bandwidth for high performance video</li><li>Signaling rates up to 3.4 Gbits in support of 1080p display</li><li>Plug-and-play - no software installation required</li></ul> |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VS182A |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AV-AMP from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
2PORT HDMI SPLITTER TRUE 4K

4PORT HDMI SPLITTER SUPPORT 4K2K

2PORT DISP PORT SPLITTER W/ MST SST
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



