
4K ULTRAHD MANUAL FOCUS WEBCAM DUAL MIC/PRIVACY COVER TAA
4K ULTRAHD MANUAL FOCUS WEBCAM DUAL MIC/PRIVACY COVER TAA
Key Features
- Capture high-quality videos and images with CMOS imaging sensor
- Use manual focus to adjust the focus when recording from a fixed distance
- Try out the webcam with 30 fps and live it up with the sublime display
- Relish video conferencing with the integrated microphone facility
- Enjoy the excellent camera in your lounge on the big smart TV screen. Attach it via the USB 2.0 port and savor the superlative results.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4K Ultra HD Video
The CyberTrack 6S lets your audience feel like they are in the room with you with 4K True Color High-Denition video processing.
120-Degree Angle Field of View
A wide-angle 120-degree eld of view enables everyone in the room to be seen. Designed for boardroom meet-ings, telecommuting, or multiperson chats.
8.0 Megapixel CMOS Sensor with Maximum resolution
This webcam features a true 8MP CMOS image sensor that provides crisp, colorful, and clear HD quality video and snapshot images at maximum resolution.
High Dynamic Range (HDR) Technology
With HDR and low-light correction technologies, Cyber-Track 6S always makes you look your best in any lighting environment, from low-light to direct sunlight to high contrast environments. The webcam optimizes image detail in real-time to reect a more realistic environment.
Built-In Dual Microphone with Noise Cancellation
With noise cancellation technology, the built-in dual micro-phones provide remarkable clarity to ensure every word is heard.
Tripod-Ready Clip
The webcam features a tripod-ready clip for additional placement options.
Tech Specs
| Depth | 2" |
|---|---|
| Width | 3.5" |
| Height | 2.4" |
| Brand Name | Adesso |
| Microphone | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Focus Modes | Manual Focus |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | 4K Ultra HD USB Webcam with Manual Focus and Built-In Dual Microphones |
| Product Type | Webcam |
| Product Model | CyberTrack 6S |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 24 specsShow fewer
| Host Interface | USB 2.0 |
|---|---|
| Device Supported | Smart TV |
| Country of Origin | Taiwan |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Effective Resolution | 8 Megapixel |
| Weight (Approximate) | 4.32 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CYBERTRACK 6S |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WEBCAM from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


