
1080P FULL HD WEBCAM W/AF LENS DUAL MICS PRIVACY SHUTTER
1080P FULL HD WEBCAM W/AF LENS DUAL MICS PRIVACY SHUTTER
Key Features
- Capture high-quality videos and images with CMOS imaging sensor
- Webcam's auto-focus is as good as you want it to be even at proximity, the results will be clear and sharp
- 30 fps preserves the pixels and therefore the picture quality to record your videos smoothly
- With the cohesive microphone, the sound is clearly discernible, which adds as a bonus to the visuals
- Cam or no Cam, with a USB 2.0 port, adapt the webcam to any computer without any trouble
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
1080P (2.0 Megapixel), H.264, Auto focus Webcam with build in Dual Microphone & Privacy Shutter
Adesso's CyberTrack H8 is a 1080P Full HD Resolution Desktop Webcam that allows you to record and share colorful vivid HD quality video with fine detail. This webcam offers you broad Instant Messenger compatibility, so you can enjoy video conferencing with today's most popular Instant Messenger applications. This webcam also includes an integrated wide-angle microphone that lets your voice be heard loud and clear, whether you are chatting with loved ones or doing business on a video call. With all these great features
Auto Focus 1080P High Definition
The CyberTrack H8 lets your audience feel like they are in the room with you with 1080P High Definition video resolution.
2.1 Megapixel CMOS Sensor with Maximum resolution
The webcam features a true 2MP CMOS image sensor that provides crisp, colorful and clear HD quality video and snapshot images at maximum resolution.
Built-in Dual Microphones with Noise Cancellation
The built-in dual microphones, with noise cancellation technology, provide stereo recording quality and remarkable clarity to ensure every word is heard.
Privacy Shutter & Tripod-Ready Clip
Covers your webcam when not in use and prevents hackers from spying. It provides privacy, security, and peace of mind to individuals, groups, organizations, companies, and governments. The webcam also features a tripod-ready clip for additional placement options.
Works With Most Business Video Conferencing Applications
Compatible with popular video conferencing applications such as Zoom, Skype, Webex, GoToMeeting, Google Meet, Microsoft Teams and many more.
Advanced Programmable Driver
With its advanced driver, you can easily adjust the webcam settings, such as brightness, contrast, saturation, sharpness, and image orientation, to your preference. Leverage the driver to unlock the webcam's full potential with configurable features such as photo resolution; video resolution; file format; refresh rate; and microphone and speaker volume level.
High Dynamic Range (HDR) Technology
With the high Dynamic Range and low light Correction technology, Cybertrack H8 always makes you look best in any lighting environment, from lowlight to direct sunlight or high contrast environment, The webcam optimizes image detail at the same time to reflecting a more realistic environment.
Tech Specs
| Width | 3.6" |
|---|---|
| Height | 2.1" |
| Features | Acutance |
| Brand Name | Adesso |
| Microphone | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Screen Mode | Full HD |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Line | CyberTrack |
| Product Name | CyberTrack H8 |
Show all 36 specsShow fewer
| Product Type | Webcam |
|---|---|
| Mounting Type | Clip |
| Product Color | Black |
| Product Model | CyberTrack H8 |
| Video Formats | YUY2 |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Product Family | CyberTrack |
| Noise Canceling | Yes |
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | China |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Effective Resolution | 2.1 Megapixel |
| Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Manufacturer Part Number | CyberTrack H8 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Field Of View (FOV) Angle | 80° |
| Operating System Supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard or Later |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Unified Communications Platform | Cisco WebEx |
Related Products
More in WEBCAM from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


