
49IN ULTRASHARP CURVED MONITOR U4924DW
49IN ULTRASHARP CURVED MONITOR U4924DW
Key Features
- 49" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- Edge WLED backlight technology offers visual brilliance through consistent brightness and contrast control across varying content types
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 32:9 aspect ratio enhances viewing comfort by maintaining natural proportions for video, design, and productivity tasks
- Furnishes captivating visuals with 350 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Anti-glare lcd monitor reduces ambient reflections, improving screen visibility and comfort in bright or mixed lighting environments
- 5120 x 1440 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LCD monitor runs cooler with low power use, offering extended performance and comfort for long work or entertainment sessions
- Dual Quad HD (DQHD) screen mode delivers sharp contrast and pixel accuracy for vivid, consistent visuals across all viewing conditions
- VESA mount compatibility lets you attach the monitor to a wall or stand for flexible workspace setup and positioning
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Experience no gaps in productivity
One screen or two:Obtain seamless, multi-screen productivity with two 27" QHD partition capabilities complemented with exceptional color and contrast.
Vibrant hues, sharp contrast
IPS Black panel technology: Enjoy deeper blacks with the world's first 49-inch WQHD+ monitor with IPS Black panel technology that delivers exceptional contrast (2000:1) across a wide viewing angle. Equipped with 100% sRGB, 100% REC.709, 98% DCI-P3 and 98% Display P3 color coverage.
Curved screen: Work comfortably with a curved screen that improves field of view and
reduces reflection and eye fatigue.
Enhanced eye comfort: ComfortView Plus is an always-on, built-in, low blue light screen that reduces potentially harmful blue light emissions without compromising color.
Power your productivity
Streamline your workflow: A single cable USB-C transmits data and video signals while delivering up to 90W of power.
Fast and stable connection: Get up to 2.5GbE provided by RJ45 with PXE boot, Mac Address pass-thru and Wake on LAN features. RJ45 lock feature gives you the flexibility to lock the wired Ethernet to a chosen PC while continuing to work from dual PC inputs.
Connect: A wide variety of devices are connectable with USB-A and USB-C Gen2 downstream quick-access ports that deliver speeds up to 10Gbps and DP1.4, HDMI and USB-C upstream ports.
Starting is easy
Quick connect: Conveniently located USB-C (up to 15W power) and USB-A ports make it easy to plug in external devices, and built-in dual 9W speakers saves you the hassle altogether.
Dive right into your project: The built-in power sync feature wakes up and powers on your laptop.
Power of two
Internal Multi-Stream Transport (iMST): View your display across the full screen or split it into 2 x 27-inch QHD partitions with iMST. No external software or DisplayPort splitter needed.
Multitask better: Connect to two PC sources and Auto KVM (keyboard, video, mouse) will seamlessly switch controls over to the second connected PC. Use KVM feature to control both PCs with a single keyboard and mouse. The KVM wizard makes setup a breeze.
Set for comfort
Work comfortably all day long by tilting, swiveling and adjusting your monitor height to however best fits you.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 4.4" |
| Width | 47.8" |
| Height | 14.4" |
| Features | MultiScreen |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 350 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 100% sRGB |
Show all 59 specsShow fewer
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.23240 mm x 0.23240 mm |
| Screen Mode | Dual Quad HD (DQHD) |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | UltraSharp |
| Product Name | UltraSharp 49 Curved USB-C Hub Monitor - U4924DW |
| Product Type | LCD Monitor |
| Curved Screen | Yes |
| Product Model | U4924DW |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | UltraSharp |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Built-in Devices | KVM Switch |
| Depth with Stand | 10.60" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Black Technology |
| Width with Stand | 47.80" |
| Height with Stand | 20.50" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 49" |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Maximum Resolution | 5120 x 1440 |
| Number of Speakers | 2 |
| Number of USB Ports | 11 |
| VESA Mount Standard | 200 x 100 |
| Backlight Technology | Edge WLED |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Weight (Approximate) | 26.80 lb |
| Native Contrast Ratio | 2,000:1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 2,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.23240 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-U4924DW |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.23240 mm |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Additional Warranty Information | 3Y Basic Hardware Service with Advanced Exchange-Disti SnS |
| Weight with Stand (Approximate) | 35.90 lb |
| Total Number of USB Type-C Ports | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM

DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.