
California Proposition 65 Warning
48PORT SERIAL CONSOLE SERVER W/ DUAL POWER/LAN
48PORT SERIAL CONSOLE SERVER W/ DUAL POWER/LAN
Key Features
- Secure in-band and out-of-band remote serial console access
- Versatile serial operating modes - Console Management, Console Management Direct, Real COM Port, TCP Server/Client, UDP Server/Client, and Virtual Modem
- Auto-sensing DTE/DCE feature supports a direct connection to Cisco network switches (and other compatible devices) without rollover cables for more convenient IT infrastructure deployment
- Online/Offline detection of connected serial devices (including terminal blocks) - automatically send event notifications when the devices are offline for device status monitoring
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ATEN launches a new generation of Serial Console Servers, the SN01xxCO Series (SN0108CO / SN0116CO / SN0132CO / SN0148CO). With dual power / LAN in SN01xxCO models, they integrate cutting edge technologies to provide convenient installation, secure serial device access, easy management and comprehensive control for data centers.
The SN01xxCO Series features Cisco pin-outs and auto-sensing DTE/DCE function, providing a direct connection to Cisco network switches (and other compatible devices) without rollover cables for even more time-saving IT infrastructure deployment. In addition, the SN01xxCO models support online detection of connected serial devices (including terminal blocks) for device status monitoring. A notification email alert will be sent to the administrator when connected devices are offline.
With dual Ethernet ports and power supplies, the SN01xxCO supports power redundancy as well as failover, or dual IP addresses access, ensuring 24/7 availability of access to serial devices. The SN01xxCO Series also offers dual DC options for more flexible implementation.
Available in 8-, 16-, 32- and 48-port models, the SN01xxCO serial console servers offer both in-band and out-of-band (OOB) remote serial console access to servers and network devices via a direct Telnet/SSH client and Java viewer. The OOB management enables IT administrators to manage network devices (e.g. router, switch, UPS) in server rooms using management networks that are separated from the main/production networks. Where access difficulty occurs in the production network, the administrators can still access them via the console server. The serial console servers offer out-of-band access methods such as direct console connection from a local computer, USB console connection from a laptop, PSTN connection via modem, or hybrid network connection via the dual LAN ports (one connected to the production network and the other connected to the management network).
Implemented with various security technologies such as TLS 1.2 data encryption, RSA 2048-bit certificates, configurable user permissions for port access and control, local/remote/third-party authentication and authorization, IP/MAC address filter, and FIPS 140-2 certified cryptography, the SN01xxCO serial console servers assure administrators the security for easy and high-level access. For instance, access rights and privileges can be applied to 8/16/32/48 serial ports individually. Data encryption is provided to ensure that information and control are always protected. Logging and alerting of system events help to quickly resolve issues and mitigate risks. While secured by the above examples, the consolidated password authentication simplifies management.
The SN01xxCO Series is used to connect serial devices to an Ethernet network to allow access and control of demanding applications that manage industrial control, data acquisition, environment monitoring, remote facility operations and equipment management. Multiple operational modes are available to administrators including Console Management, Console Management Direct, Real COM Port, TCP Server/Client, UDP Server/Client, and Virtual Modem. Furthermore, the SN01xxCO Series works in tandem with ATEN's PDU remote power management systems. Both can be utilized through ATEN's CC2000 software to provide centralized serial device access and integrated power management.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 17.3" |
| Width | 12.9" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | ATEN |
| Device Type | Console Server |
| Form Factor | Desktop |
| Serial Port | Yes |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 48-Port Serial Console Server with Dual Power/LAN |
| Product Type | Device Server |
| Input Voltage | 120 V AC |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Model | SN0148CO |
|---|---|
| Product Family | SN01xxCO |
| Product Series | SN01xxCO |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Package Contents | <ul> <li>48-Port Serial Console Server with Dual Power/LAN</li> <li>1 x Laptop USB Console Cable</li> <li>2 x Power Cords (AC models)</li> <li>1 x Mounting Kit</li> <li>1 x Foot Pad Set (4 pcs.)</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of USB Ports | 4 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 10.85 lb |
| Number of Serial Ports | 48 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SN0148CO |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CONSVR from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



