California Proposition 65 Warning
48PORT SERIAL CONSOLE SVR DUAL PWR DUAL LAN LAPTOP CNSLPORT
48PORT SERIAL CONSOLE SVR DUAL PWR DUAL LAN LAPTOP CNSLPORT
Key Features
- Enables four computers to share USB peripheral up to four devices
- Supports USB 3.1 Gen1 specification, maximum data transfer rates up to 5Gbps
- Multiplatform support - Windows, Mac and Linux
- LED indicators display port focus
- Metal mechanical cassis with wall mountable designs
- Support aftermarket USB M2 screw locking cable
- Support port selection via remote controller or RS-422/RS-485 link through 5-pin terminal block
- Hot pluggable
- Support DC 9-24V power input by terminal block
- Support Battery Charging V1.2 and over current protection
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The US3344I is a 4-port USB3.1 Gen1 Industrial Switch that enables 4 computers to share the use USB3.1 Gen1 devices, such as keyboard, mouse and other peripheral devices. The peripheral focus can be given to a computer manually by using pushbutton on the switch.
It eliminates the cost the implement the complicate redundant systems and equipments for each computer. The US3344I chassis and rack mountable design is suitable for industrial environment. For extra convenience, it features an external remote control port that can simplify cabling layout via traditional RS-422/RS-485 signals.
The US3344I allows for a neat and tidy installation -The USB cables are bundled to save the extra cost of purchasing USB cables.
Tech Specs
| Width | 3.1" |
|---|---|
| Height | 1" |
| Length | 7.9" |
| Brand Name | ATEN |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 4 x 4 USB 3.1 Gen 1 Industrial Hub Switch |
| Product Type | USB Switch |
| Host Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Package Contents | <ul> <li>4 x 4 USB 3.1 Gen 1 Industrial Hub Switch</li> <li>2 x USB 3.1 Gen 1 Type-B to Type-A Cable 1.2M</li> <li>2 x USB 3.1 Gen 1 Type-B to Type-A Cable 1.8M</li> <li>1 x Remote Port Selector</li> <li>1 x Mounting Kit</li> <li>1 x Terminal Block Adapter Set (an RS-422/RS-485 and a DC terminal block adapter)</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Linux |
Show all 20 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 1.12 lb |
|---|---|
| Number of USB 3.1 Ports | 4 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | US3344I |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of Thunderbolt Ports | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Related Products
More in CONSVR from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
8PORT SERIAL CONSOLE SVR AUTO DTE/DCE ON OFF DETECTIONTAA
32PORT SERIAL CONSOLE SERVER W/ DUAL POWER/LAN

48PORT SERIAL CONSOLE SERVER W/ DUAL POWER/LAN
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



