
43IN ULTRASHARP MNTR U4323QE
43IN ULTRASHARP MNTR U4323QE
Key Features
- 42.5" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 350 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- sRGB feature enables responsive operation and efficient task handling
- 3840 x 2160 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- 42.5" 4K UHD resolution offers over 8 million pixels for ultra-detailed visuals and a wide workspace ideal for multitasking
- 75 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features and Design | Designed for more
Meet the monitor designed for more. More seamless productivity. More connectivity than ever. More considerate of the environment.
Quadruple view | Conquer your tasks with up to four partitions
Expand your productivity by organizing your display in up to four unique FHD partitions via Internal Multi-Stream Transport (iMST) when connected to a single PC. No external software or DisplayPort splitter needed.
Connect up to four PCs | Master multitasking and collaboration
Work on four different PCs using a single keyboard and mouse. KVM and Auto KVM enable seamless switching from one PC input to another.
Share content from multiple PCs simultaneously in a huddle setup.
Elevate your workspace | Quick-access ports:
Enjoy the convenience of front-facing, pop-out USB-A and USB-C (15W charging) ports to connect your peripherals. When you are done, just pop the ports back in to maintain a clean look.
Comprehensive connectivity:
Connect your devices to a single monitor through a whole range of ports, from HDMI to multiple USB-A and USB-C ports. Power your laptop with a single USB-C cable to transmit data, audio and video while delivering up to 90W of power. The RJ45 (1Gbps) provides a fast and stable network connection.
Adapted to you | Built for comfort:
Tilt, swivel, and adjust the monitor to your ideal height for a comfortable setup all day long. Clear sound is conveniently built in with integrated dual 8W speakers.
Jumpstart productivity:
Switch on your USB-C connected laptop at the push of a button with the power sync feature.
Excellent screen performance | Enjoy the view:
Experience clarity and definition with 4K resolution.
Easy on the eyes:
Optimize eye comfort with ComfortView Plus, reducing potentially harmful blue light while delivering excellent color accuracy.
Improved Dell Display Manager | Modern Intuitive User Interface:
New modern user interface for ease of use and personalization of features with Menu launcher.
Productive at every level:
Easy Arrange allows you to easily tile multiple applications across one or more screens with 49 pre-set window partitions and the ability to personalize up to five windows, giving you improved multitasking abilities.
Stay updated:
Get automatic notification anytime for new updates on monitor firmware and software.
Optimize front of screen experience:
Get uniform color experience from your monitor seamlessly by matching the color preset of the monitor and the supported ICC profile.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.5" |
| Width | 38.1" |
| Height | 22.1" |
| Features | Stand Lock |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 350 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 100% sRGB |
Show all 64 specsShow fewer
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.24510 mm x 0.24510 mm |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | UltraSharp |
| Product Name | UltraSharp U4323QE Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Color | Silver |
| Product Model | U4323QE |
| Response Time | 5 ms |
| Glass Hardness | 3H |
| Product Family | UltraSharp |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Built-in Devices | KVM Switch |
| Depth with Stand | 10.09" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 38.08" |
| Height with Stand | 25.80" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 43" |
| Stand Adjustments | Height |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of Speakers | 2 |
| Number of USB Ports | 9 |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Backlight Technology | LED |
| Pixel Per Inch (PPI) | 103.6 |
| Viewable Screen Size | 42.5" |
| Weight (Approximate) | 29.01 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.24510 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-U4323QE |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.24510 mm |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Additional Warranty Information | 3Y Basic Hardware Service with Advanced Exchange-Disti SnS |
| Weight with Stand (Approximate) | 40.90 lb |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM

DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.