
4-PORT HDMI SPLITTER 8K60HZ HDR10+ MULTI-RESOLUTION SUPPORT TAA
4-PORT HDMI SPLITTER 8K60HZ HDR10+ MULTI-RESOLUTION SUPPORT TAA
Key Features
- Supports UHD resolutions up to 8K @ 60 Hz (4:4:4) with High Dynamic Range (HDR10+)
- Multi-resolution function allows combination of different display resolutions at once
- Includes 4 international plug adapters to allow use of the splitter around the world
- Plug-and-play operation: no software required means easy, immediate installation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
8K HDMI Splitter Transmits 8K Video + Audio to 4 HDMI Displays at the Same Time
Recommended for home theaters or short-distance digital signage applications in classrooms, offices, restaurants, bars, hotels and trade shows, this Ultra High Definition (UHD) HDMI splitter is quick and easy to install. It connects to an HDMI source device, such as a laptop or Blu-ray player, and transmits an 8K audio/video signal to four HDMI monitors, projectors or televisions simultaneously. Multi-resolution output allows video content to be presented at the optimal resolution for each display's capabilities.
Transmits 8K Video with HDR10+ and 4:4:4 Color
The B118-004-8K supports Ultra HD 8K resolutions up to 7680 x 4320 at 60 Hz with 36-bit Deep Color (12 bits per channel), as well as DTS-HD, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus and LPCM 7.1-channel surround sound. Place the splitter up to 10 feet from an HDMI source and up to 15 feet from a connected monitor for a maximum distance of nearly 25 feet from source to display. High Dynamic Range (HDR10+) provides a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on your 8K display. HDCP 2.3 encryption allows you to stream 8K content with no loss in resolution. This splitter also supports uncompressed 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or for using your HDTV as a PC monitor.
Multi-Resolution Support Allows Mixing and Matching of Displays of Different Resolutions
Say you have a brand new 8K/60 Hz HDTV in the living room, but want to also connect your Blu-ray player or media server to the older 1080p TV in the kitchen and the 4K/60 Hz monitor in your home office. The B118-004-8K is backward compatible with 4K and 1080p resolutions via automatic switching, allowing each connected display to show video at its maximum resolution without affecting the other outputs.
Ready to Use Right Out of the Package
The plug-and-play HDMI splitter requires no software to download and install. User-supplied HDMI cables (such as P568-Series, sold separately) connect the splitter to both the source and displays. The included external power supply comes with four international plug adapters that allow you to use the B118-004-8K around the world.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 5" |
| Height | 1.2" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Box Mount |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 4-Port HDMI Splitter - 8K 60 Hz, HDR10+, Multi-Resolution Support, TAA |
| Product Type | HDMI Splitter |
| Input Voltage | 100 V |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | B118-004-8K |
| TAA Compliant | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Connector Gender | Female |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>B118-004-8K 4-Port HDMI Splitter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.2A; Output: 5V 1A)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>4x International plug adapters (North America, Europe, U.K., Australia)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Installation instructions</li></ul> |
| Product Material | SECC |
| Application/Usage | Digital Signage |
| Country of Origin | Taiwan |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Weight (Approximate) | 1.54 lb |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | B118-004-8K |
| Maximum Video Resolution | 7680 x 4320 |
| Maximum Operating Distance | 25 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V-SW from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


8K HDMI SIGNAL BOOSTER/EXT F/F 8K60HZ 4K120HZ 4:4:4 HDR10+ 10M

2-PORT HDMI SWITCH REMOTE CONTR 8K60HZ UHD 4:4:4 HDR10+ HDCP 2.3

5-PORT HDMI SWITCH W REMOTE 8K60HZ UHD 4:4:4 HDR10+ HDCP 2.3
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.