
3-PORT MULTI-MONITOR SPLITTER DISPLAYPORT TO DP 8K/4K 60HZ TAA
3-PORT MULTI-MONITOR SPLITTER DISPLAYPORT TO DP 8K/4K 60HZ TAA
Key Features
- Transmits in mirrored, extended and video wall modes for advanced digital signage
- Supports UHD resolutions up to 8K @ 60 Hz (4:4:4) in video wall mode
- Complies with DisplayPort 1.4 standards and backward compatible with DP 1.2
- Ready for plug-and-play operation with no additional software or drivers needed
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 1-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Connect up to 2 DisplayPort Monitors to Your DisplayPort Computer
This multi-display splitter connects two 4K or 8K DisplayPort monitors, projectors or televisions to the DisplayPort output on your laptop or desktop computer. Recommended for digital signage in schools, churches, trade shows, hotels, office conference rooms, restaurants, bars and retail outlets, the B156-002-8K helps you create video walls, give audio/video presentations in front of large audiences or stream 4K/8K video to multiple locations.
DisplayPort Multi-Stream Transport (MST) Allows Connection of Multiple Displays
By connecting the DisplayPort input to a source that supports DisplayPort MST Mode, you may connect two monitors simultaneously. This allows you to display the same image on each monitor, extend your host desktop across both monitors or combine both monitors into one large display as a video wall. LED indicators let you know which monitors are receiving an AV signal.
Transmits 8K Video Using DisplayPort Cabling
The B156-002-8K supports Ultra HD resolutions up to 3840 x 2160 at 60 Hz per monitor with 12-bit Deep Color and 2-channel LPCM audio in extended desktop and mirror modes. In video wall mode, it supports expanded resolutions, including 7680 x 2160 at 60 Hz (2x1 vertical configuration) and 3840 x 4320 at 60 Hz (1x2 horizontal configuration). The B156-002-8K is compliant with DisplayPort 1.4 standards and is backward compatible with previous versions. Note : When in video wall mode, it is recommended to use monitors of the same brand and model to ensure full functionality.
Supports HDR and 4:4:4 for the Sharpest Video Possible
The B156-002-8K supports HDR (High Dynamic Range), providing a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on your 4K display. HDCP 2.3 encryption allows you to stream 4K content with no complications. This splitter also supports uncompressed 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor.
Designed for Plug-and-Play Convenience
Just connect your source device and your monitors with user-supplied DisplayPort cables up to 15 feet (4.6 meters). No software or drivers are needed. Plug the included external power supply into a compatible AC outlet. Four international plug adapters (North America, Europe, U.K., Australia) are also included. Rugged metal enclosure comes with detachable brackets for mounting on a level surface.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The B156-002-8K is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 5" |
| Height | 1.2" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| DisplayPort | Yes |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | B156-003-8K 3-Port DisplayPort to DisplayPort Multi-Monitor Splitter |
| Product Type | Signal Splitter |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | B156-003-8K |
| TAA Compliant | Yes |
| Connector Gender | Female |
Show all 25 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li> B156-003-8K 3-Port DisplayPort to DisplayPort Multi-Monitor Splitter</li><li> External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 5V 3A) with 4.5 ft. cord</li><li> 4 x International plug adapters (North America, Europe, U.K., Australia)</li><li> Mounting hardware</li><li> Installation guide</li></ul> |
|---|---|
| Product Material | ABS Plastic |
| Application/Usage | PC |
| Connector Plating | Nickel |
| Country of Origin | Taiwan |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | B156-003-8K |
| Maximum Video Resolution | 11520 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of DisplayPort Inputs | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V-SW from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


8K HDMI SIGNAL BOOSTER/EXT F/F 8K60HZ 4K120HZ 4:4:4 HDR10+ 10M

2-PORT HDMI SWITCH REMOTE CONTR 8K60HZ UHD 4:4:4 HDR10+ HDCP 2.3

5-PORT HDMI SWITCH W REMOTE 8K60HZ UHD 4:4:4 HDR10+ HDCP 2.3
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.