
3-PHASE MONITORED PDU 0U 50A 200-240V 42 OUTLET HUBBELL CS8365C
3-PHASE MONITORED PDU 0U 50A 200-240V 42 OUTLET HUBBELL CS8365C
Key Features
- Phase: 3-Phase
- Notifications: Email, SMS Text, and SNMP Trap
- Amps: 50A (Derated to 35A)
- Volts: 200V-240V
- Frequency: 50/60Hz
- Input plug type: Hubbell CS8365C
- Outlets: (36) IEC-320 C13 + (6) IEC-320 C19
- Size: 0U Rackmount
- Cord Length (ft): 10
- Dimensions (in): 2.2W x 70.5H x 2.2D
- Warranty: 3 year
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Stay informed about your power with the CyberPower PDU33108 monitored 3-Phase PDU. Ideal for data centers and network closets, this unit provides power monitoring in real time over the network by using the CyberPower management console and the RJ45 Ethernet port for network connection or locally by using the LCD.
The PDU33108 supports inputs between 200-240V and includes 42 IEC-320 outlets. Other features include an interactive digital display with selectable background color, high operating temperature range, built-in web interface, and power event notifications. The CyberPower PDU33108 is protected by a three-year limited warranty.
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Phase | Three Phase |
| Width | 2.2" |
| Design | Modular |
| Height | 70.5" |
| PDU Type | Monitored |
| Brand Name | CyberPower |
| Management | <ul> <li>IPv4</li> <li>TCP/IP</li> <li>UDP</li> <li>SNMPv1</li> <li>HTTP</li> <li>NTP</li> <li>DNS</li> <li>Telnet</li> <li>DHCP</li> <li>SMTP</li> <li>FTP</li> <li>IPv6</li> <li>SNMPv3</li> <li>HTTPs</li> <li>SSH</li> <li>SSL</li> <li>TLS</li> <li>LDAP(S)</li> <li>RADIUS</li> <li>Syslog</li> <li>CLI</li> <li>Windows AD</li> </ul> |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Cord Length | 10 ft |
| Rack Height | 0U |
| Color Family | Black |
Show all 39 specsShow fewer
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
|---|---|
| Product Name | PDU33108 3 Phase 200 - 240 VAC 50A Monitored |
| Product Type | PDU |
| Input Current | 50 A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | PDU33108 |
| Product Family | Monitored PDU |
| Product Series | Monitored PDU |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Protection Type | Overload Protection |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Country of Origin | China |
| Product Condition | New |
| Receptacle Detail | 42 x IEC 60320 C13 |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Locking Receptacles | Cord Retention Tray |
| Plug/Connector Type | Hubbell CS8365C |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Output Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Weight (Approximate) | 17.60 lb |
| Additional Information | <li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 5.59 x 179.07 x 5.59 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 2.2 x 70.5 x 2.2 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 56 x 1791 x 56 (mm)</li><li>Weight (kg) : 7.98</li><li>Weight (lb) : 17.6</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 21.59 x 203.45 x 16.0 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 8.5 x 80.1 x 6.3 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 215.9 x 2034.54 x 160.02 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 11.79</li><li>Shipping - Weight (lb) : 26.0</li><li>Cord Length : 10 ft (3.0 m)</li><li>Derated Input Current : 35 A</li><li>Input Frequency Range : 50 Hz - 60 Hz</li><li>Input Plug Type : Hubbell CS8365C</li><li>Maximum Input Current : 50A</li><li>Nominal Input Voltage : 200 - 240 VAC</li><li>Phase : 3 Phase</li><li>Nominal Output Voltage : 200 - 240 VAC</li><li>Outlets - # of Banks : 3</li><li>Outlets - Total : 42</li><li>Outlet Type COMPUTED : 36 - IEC-320 C13</li><li>Overload Protection : 20A X 3</li><li>USB Charge Port : No</li><li>Environmental Sensor : Optional, via RJ45</li><li>Hardware Connection Port : Ethernet (RJ45)</li><li>LCD : Multifunction LCD</li><li>LED Indicators : Tx/Rx</li><li>Modular Expandability (Cascading) : Yes, via RJ45</li><li>Monitoring Level : Input</li><li>Protocols : IPv4, TCP/IP, UDP, SNMPv1, HTTP, NTP, DNS, Telnet, DHCP, SMTP, FTP, IPv6, SNMPv3, HTTPs, SSH, SSL, TLS, LDAP(S), RADIUS, Syslog, CLI, Windows AD</li><li>Software (Free Download) : PowerPanel® Business</li><li>Upgradeable firmware : Yes</li><li>Adjustable Mounting Brackets : 1 set</li><li>Color : Black</li><li>Cord Retention Tray/Cord Organizers : Yes</li><li>Form Factors Supported : 0U Vertical Rackmount</li><li>Material of Construction : Metal</li><li>Rack Height : 0U</li><li>Operating Elevation : 0 - 11480 ft (0 - 3499 m)</li><li>Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)</li><li>Operating Temperature : 23 - 140 °F (-5 - 60 °C)</li><li>Storage Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m)</li><li>Storage Temperature : -4 - 113 °F (-20 - 45 °C)</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL60950-1|UL62368-1|FCC Class A</li><li>Extended Warranty Option : WEXT5YR-PDU1B</li><li>Product Warranty : 3 Year Limited Warranty</li> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PDU33108 |
| Certifications & Standards | <ul> <li>UL60950-1</li> <li>UL62368-1</li> <li>FCC Class A</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PDU from CYBERPOWER and similar brands
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





