
3.5 MM AUDIO + USB-C CHARGE ADAPTER 03-RETAIL BOX
3.5 MM AUDIO + USB-C CHARGE ADAPTER 03-RETAIL BOX
Key Features
- Dual ports allow simultaneous charging via USB-C, and a 3.5mm aux jack to listen to music or take calls
- Fast charging compatible with up to 60W Power Delivery
- High-resolution audio quality
- Compatible with smartphones, tablets, and notebooks with an audio-enabled USB-C port
- 100% plastic-free packaging
- 2-year warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Plug the adapter into your phone's single USB-C port to configure both charging and audio output. A USB-C port enables a reliable charge and a 3.5mm audio jack allows you to listen to music or take calls.
When using a USB Power Delivery or Quick Charge 2.0 charger with a compatible device, you'll unlock fast charging speeds up to 60W. Standard charging is available with all other USB-C devices and chargers.
High-resolution audio.A built-in digital-to-analog converter delivers exceptional audio, free from inconveniences like static or interruption.
Whether you have an Android phone, iPad, or other USB-C device, you'll connect to a wide array of USB-C audio products.
Designed in California since 1983. Thoughtfully crafted aesthetics.Designed for all ear sizes - kids earbuds come with 5 pairs of ear tips (XXS-L) and adults earbuds come with 3 sizes (S, M, L).
Unmatched performance.Since 2023, all SoundForm products are fine-tuned with Belkin Signature Sound, a frequency balance engineered to deliver high-fidelity audio at safe volume levels.
Dive into crystal-clear sound with our earbuds. Advanced noise cancellation ensures an uninterrupted audio journey, letting you feel the rhythm, not distractions.
Safe by design.Every SoundForm product undergoes 150 meticulous quality tests, ensuring perfection before it reaches your ears.
Our kids earbuds prioritize safety with an 85dB volume limit and a built-in audio safety cap, ensuring their ears are protected as they enjoy worry-free, healthy listening.
Tech Specs
| Width | 1.3" |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Length | 7.7" |
| Features | Quick Charge |
| Brand Name | Belkin |
| Cable Type | Mini-phone/USB-C |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | Rockstar |
| Product Name | 3.5mm Audio + USB-C Charge Adapter |
| Product Type | Audio/Data Transfer Cable |
| Compatibility | <br /><p><b>Google Devices:</b></p><li>G6</li><li>Pixel</li><li>Pixel 2</li><li>Pixel 2 XL</li><li>Pixel 3</li><li>Pixel 3 XL</li><br /><p><b>Samsung Devices:</b></p><li>Galaxy Note20</li><li>Galaxy Note20 Ultra</li><li>Galaxy Note9</li><li>Galaxy S10</li><li>Galaxy S10+</li><li>Galaxy S10e</li><li>Galaxy S21 5G</li><li>Galaxy S21 Ultra 5G</li><li>Galaxy S21+ 5G</li><li>Galaxy S22 Series</li><li>Galaxy S23</li><li>Galaxy S23 Plus</li><li>Galaxy S23 Ultra</li><li>Galaxy S6</li><li>Galaxy S9</li><li>Galaxy S9+</li><li>Galaxy Tab Pro 10.1"</li><li>Galaxy Z Flip 5</li><li>Galaxy Z Fold 2 5G</li><li>Galaxy Z Fold 5</li><br /><p><b>Google Smartphones:</b></p><li>Pixel 6</li><li>Pixel XL</li><br /><p><b>Huawei Smartphones:</b></p><li>P20</li><li>P20 Pro</li><br /><p><b>LG Smartphones:</b></p><li>V30</li><li>G6</li><li>P20</li><li>P20 Pro</li><li>Pixel 2 XL</li><li>Pixel 3</li><li>Pixel 3 XL</li><br /><p><b>Sony Smartphones:</b></p><li>Xperia XZ2</li><li>Xperia XZ3</li><li>V30</li><li>Xperia XZ2</li><li>Xperia XZ3</li><br /><p><b>Apple Devices:</b></p><li>iPad (10.9") 10th Gen</li><li>iPad Pro (11.0")</li><li>iPad Pro (12.9") 4th Gen</li><li>iPad Pro (12.9") 3rd Gen</li><li>iPad mini 6.</li><li>iPad mini 6th Gen</li><li>iPhone 15</li><li>iPhone 15 Plus</li><li>iPhone 15 Pro</li><li>iPhone 15 Pro Max |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Family | Rockstar |
| Shipping Width | 3.98" |
| Shipping Height | 5.15" |
| Device Supported | Audio Device |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Part Number | NPA004BTBK |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Audio - Female |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB Type C - Female |
Related Products
More in USB from BELKIN MOBILE and similar brands
More from BELKIN MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






