
2X LRG PRINT ILLUM ERGO MULTIOS MECH KEYBOARD W/COPILOY HOTKEY
2X LRG PRINT ILLUM ERGO MULTIOS MECH KEYBOARD W/COPILOY HOTKEY
Key Features
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The duo interface allows to connect your device via cable or go wireless
- Red Switch key switch technology for maximum efficiency with hassle-free convenience
- Illuminated keyboard/keypad feature for better reliance and usability
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Touch and Feel The Key Difference
The Red mechanical switch provides a quiet and tactile feedback where you feel and hear clearly when a key has been pressed. These switches are also built to last with a lifespan of 50 million keystroke lifecycle.
VIA support
VIA is open-source software for keyboards that allows anyone to program and remap each key easily and quickly. You can personalize your own keyboard layouts, shortcuts, backlight effects, and more.
CoPilot Ai Hotkey
The Copilot AI hotkey on your keyboard provides instant access to an advanced AI assistant designed to assist you in various tasks. Simply press the designated hotkey, and Copilot AI will be ready to generate code, provide creative suggestions, or assist you with language-related tasks. It's your quick and efficient way to harness the power of AI right at your fingertips.
Illuminated
The backlit LEDs have an adjustable RGB light that is ideal for a place with low light. With the touch of the function control keys, you can customize the lighting effects.
Multi OS Layout
Our keyboard's multi-OS layout feature is designed for versatility, catering to users across various operating systems. With the ability to seamlessly switch between layouts for different operating systems such as Windows, macOS.
USB-C Charging and Long-lasting battery
The keyboard is equipped with a built-in 4000mAh battery, ensuring long-lasting usage and durability. You can enjoy extended periods of typing without worrying about frequent recharging.
Hot Swappable
Effortlessly personalize your gaming setup with our Easytouch keyboard's convenient hot-swappable design. Swap keycaps and switches easily using the keycap/switch puller (sold separately), allowing you to customize your keyboard without any extra tools.
Gasket Structure
The Easytouch 1500 features a unique Gasket Structure that filling cotton add between the PCB and the positioning board, reduce the noise of the shaft knocking and provide a better type feeling.
OS switching:
to switch the OS between Windows and Mac OS, if the keyboard does not recognize your system automatically.
Tech Specs
| Hot Keys | CoPilot |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Brand Name | Adesso |
| Form Factor | Full-size |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | USB/Battery |
| Product Line | Easy Touch |
| Product Name | Easy Touch 1500 Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Product Model | 1500 |
| Backlight Type | RGB LED |
Show all 35 specsShow fewer
| Keystroke Life | 50 Million Cycle |
|---|---|
| Number of Keys | 104 |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Charging Interface | USB Type C |
| Platform Supported | Mac |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Keyswitch Technology | Red Switch |
| Weight (Approximate) | 3.30 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 9.10" |
| Keyboard/Keypad Width | 20.60" |
| Keyboard/Keypad Height | 2" |
| Battery Consumption Type | Integrated Rechargeable Battery |
| Keyboard/Keypad Features | Hot-swappable Switches |
| Manufacturer Part Number | EASYTOUCH 1500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| Operating System Compatibility | Android |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wired/Wireless |
Related Products
More in KEYB from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


