
2X LARGE PRINT ILLUMINATED LED KEYBOARD
2X LARGE PRINT ILLUMINATED LED KEYBOARD
Key Features
- Keyboard offers maximum input/navigation efficiency with added usability
- Plug and play the USB interface for a swift and smooth configuration with your Desktop Computer
- Low-profile Keys keyboard/keypad feature for better reliance and usability
- Quickly and easily connect with the desktop computer
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Illuminated Keyboard
Blue LED backlight is bright and evenly distributed, making typing easy in low-light environments. The backlight can be easily turned on and off. The keyboard is ideal for the home, office or studio
2x Large Print
Each key, with large double-sized black print on blue LEDs, provides excellent contrast and larger visual accuracy over traditional black keyboards.
Choc Keycaps
The low-profile switches reduce travel distance and provide spacing between the keys help to avoid pressing on the wrong keys.
Internet / Multimedia Hotkeys
12 keys provide one-touch access to your most frequently used programs, email, the Internet and your multimedia controls.
Tech Specs
| Hot Keys | Internet |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Brand Name | Adesso |
| Color Family | Black |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | USB |
| Product Name | Large Print Illuminated Desktop Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | Black |
| Product Model | AKB-139EB |
| Backlight Type | LED |
Show all 31 specsShow fewer
| Number of Keys | 104 |
|---|---|
| Device Supported | Desktop Computer |
| Package Contents | <ul> <li>Large Print Illuminated Desktop Keyboard</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 1.17 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.90" |
| Keyboard/Keypad Width | 18.30" |
| Keyboard/Keypad Height | 1" |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Water Resistant |
| Manufacturer Part Number | AKB-139EB |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYB from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


