24TB G-RAID SHUTTLE4
24TB G-RAID SHUTTLE4
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Ideal Capacities of 24Tb - 72TB for Demanding Production Workflows: Available in capacities up to 72TB, the G-RAID Shuttle 4 device delivers high performance storage to save all your favorite 4K or 8K high dynamic range (HDR) and high frame rate (HFR) footage in a single location.
- Removable, Ultrastar Enterprise-class 7200RPM Hard Drives: For all your demanding workloads and mission-critical footage, you can depend on the power and enhanced reliability of four (4) removable Ultrastar enterprise-class 7200RPM hard drives inside.
- Up To 1000MB/s Sustained Transfer Rates: With transfer rates up to 1000MB/s, the G-RAID Shuttle 4 device delivers the performance you need to quickly ingest content and natively edit footage to make changes in real-time.
- Transportable Design: Built for easy travel between your on-site production location and to the studio for post-production, the G-RAID Shuttle 4 device delivers powerful, transportable storage to help improve your workflow efficiency, wherever you are.
- Optimized Support For Multi-Stream Workflows: Built for multi-stream 4K and 8K production workflows, the G-RAID Shuttle 4 device offers the bandwidth to support multi camera editing in real time, render footage with multi-layer effects, and quickly export in an efficient workflow.
- Built-in Hardware RAID: For maximum performance, the SanDisk G-RAID Shuttle 4 comes in RAID 5 out of the box and supports RAID 0, 1, and 10 to provide a versatile and flexible storage solution.
- Daisy-chaining for up to 5 Additional Devices: With dual Thunderbolt 3 ports, you can conveniently daisy chain up to 5 additional devices, keeping you connected to multiple drives, 4K displays and more, through a single connection to your computer.
- USB Power Delivery: With support for up to 85 watts of USB Power Delivery through the USB-C™ port, this drive can charge your compatible MacBook or MacBook Pro without having to take a separate MacBook charger out of your bag..
- 5-Year Limited Warranty: Backed by a 5-year limited warranty, you can be confident in the reliable storage of the G-RAID Shuttle 4 for years to come.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Transportable, Hardware RAID Powerhouse
A transportable 4-bay hardware RAID solution with Thunderbolt™ 3 (40Gbps) and USB-C™ (10Gbps) interfaces offering content professionals up to 72TB1 of massive capacity and high-powered performance for consolidated backup, super-fast access, and real-time video editing. Supports multi-stream 4K, 8K, and VR workflows, RAID 0, 1, 5, and 10 configurations, and provides transfer rates up to 1000MB/s read and 1100MB/s write2. Along with Ultrastar enterprise-class hard drives inside for enhanced reliability and a trusted 5-year limited warranty, the G-RAID SHUTTLE 4 is the ultimate storage solution for demanding video workflows on location and in the studio.
Tech Specs
| Depth | 9.8" |
|---|---|
| Width | 6.9" |
| Height | 10.5" |
| Brand Name | SanDisk Professional |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | G-RAID Shuttle 4 |
| Product Name | G-RAID SHUTTLE 4 24TB |
| Product Type | DAS Storage System |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Host Interface | Thunderbolt 3 |
| Product Family | G-RAID Shuttle 4 |
Show all 24 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>G-RAID SHUTTLE 4 24TB</li> <li>4 x Removable Disk Modules</li> <li>1 x Thunderbolt 3 Cable (40 Gbps)</li> <li>Power Cord</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
|---|---|
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Manufacturer Part Number | SDPH34H-024T-NBAAB |
| Limited Warranty Duration | 5 Year |
| Maximum Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Number of Thunderbolt 3 Ports | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Hard Drives Installed | 4 |
| Number of Hard Drives Supported | 4 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 24 TB |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 72 TB |
Related Products
More in TBSSD from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS and similar brands
PRO-G40 EXT SSD THUNDERBOLT USB-C 3000MB/S EXFAT 4X6 BOX
More from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS
Other products available from this brand

WD BLACK P10 GAME DRIVE 2TB BLACK WORLDWIDE

4TB G-DRIVE ARMORATD SPACE GREY WW 130MB/S

WD BLACK P10 GAME DRIVE XBOX 6TB BLACK TOP W/WHITE BOTTOM WW

8TB WD BLACK P10 GAME DRIVE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.