
California Proposition 65 Warning
24TB DRIVESTATION QUAD USB 3.0 4 X 6TB HARD DRIVE RAID ARRAY
24TB DRIVESTATION QUAD USB 3.0 4 X 6TB HARD DRIVE RAID ARRAY
Key Features
- High performance, NAS hard drives optimized for continuous 24/7/365 operation
- USB 3.0 offers universal connectivity for PC and Mac® computers
- Schedule automatic backups for your PC or office server with NovaBACKUP® Buffalo Edition
- Time Machine® support offers scheduled backups for protecting your Mac computer
- RAID 5/10 support and hot-swappable hard drives provide comprehensive data protection
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Buffalo's DriveStation Quad is a 4-drive, RAID enabled USB 3.0 storage solution ideal for small servers, creative professionals, offices and consumers who need redundant and high-performance external storage. Equipped with four optimized hard drives, DriveStation Quad features the redundancy and performance required for demanding professional and server applications.
- High performance, NAS hard drives optimized for continuous 24/7/365 operation
- USB 3.0 offers universal connectivity for PC and Mac computers
- Schedule automatic backups for your PC or office server with NovaBACKUP Buffalo Edition
- Time Machine support offers scheduled backups for protecting your Mac computer
- RAID 5/10 support and hot-swap hard drives provide comprehensive data protection
Tech Specs
| Depth | 9.2" |
|---|---|
| Width | 5.9" |
| Height | 6.1" |
| Brand Name | Buffalo |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 10, JBOD |
| Manufacturer | Buffalo Americas, Inc |
| Product Line | DriveStation Quad |
| Product Name | DriveStation Quad HD-QH24TU3R5 DAS Array |
| Product Type | DAS Storage System |
| Product Model | HD-QH24TU3R5 |
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | USB 3.0 |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Family | DriveStation Quad |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA/300 |
| Drive Interface | Serial ATA/300 |
| Package Contents | <ul><li>DriveStation Quad HD-QH24TU3R5 DAS Array</li><li>Setup CD-ROM</li><li>Quick-Setup Guide</li><li>USB 3.0 Cable</li><li>AC Adapter</li><li>Warranty Statement</li></ul> |
| Country of Origin | Japan |
| Weight (Approximate) | 12.13 lb |
| Manufacturer Part Number | HD-QH24TU3R5 |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.buffalotech.com |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Hard Drives Installed | 4 |
| Number of Hard Drives Supported | 4 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 24 TB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DR-ENC from BUFFALO AMERICAS - DAS and similar brands


FLEX-FIT QUATTRO MB344SP 4X2.5 BRACKET FOR 5.25BAY

FLEX-FIT TRIO MB343SP BRACKET DUAL 2.5 & ONE 3.5 FRONTBAY
EZCONVERT MB703M2P-B M.2 SATA SSD TO 2.5 CONVERTER
More from BUFFALO AMERICAS - DAS
Other products available from this brand

MEDIASTATION DVDRW 8X PORTABLE USB 3.0 TAA COMPLIANT

2TB MINISTATION USB 3.2 PORTABLE HD PC MAC

1TB MINISTATION EXTREME NFC USB 3.0 PORTABLE HARD DRIVE .

MEDIASTATION BDXL PORTABLE USB 3.0 BLURAY DRIVE BUS POWERED
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.