California Proposition 65 Warning
2TB MINISTATION USB 3.2 PORTABLE HD PC MAC
2TB MINISTATION USB 3.2 PORTABLE HD PC MAC
Key Features
- Buffalo's patented shock-proof chassis withstands drops from a height of up to 2.5ft and thus helps physically protect your data
- "Predictive Breakdown Function" keeps track of the health status of the hard disk and notifies you with LEDs when its health is deteriorating
- Lock-and-Go feature requires password to access drive
- Available in 1, 2, 4 and 5 TB capacities
- SuperSpeed data transfer with USB 3.2 Gen 1x1
- USB Connector Protection
- Thin and lightweight: - 1 TB: 0.5 in and 0.33 lbs - 2 TB: 0.6 in and 0.40 lbs - 4 TB, 5 TB: 0.8 in and 0.55 lbs
- USB powered, no additional power supply needed
- Plug-n-Play ready for immediate use
- USB 3.2 Gen 1x1 Type-A cable included
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Shockproof, Reliable and Secure
Buffalo's MiniStation™ (HD-PGFU3 series) is a slim, secure USB 3.2 Gen 1x1, portable hard drive that comes in a patented shock-proof chassis and features Buffalo's Lock-and-Go and "Predictive Breakdown LED" function.
Buffalo gave the HD-PGFU3 a sleek design with an attractive matte finish and Buffalo's shock-proof chassis, which withstands drops from a height of up to 2.5ft. On top the chassis also includes a USB connector protection - the special structure reduces stress on the connector and the risk of a connector failure.
Enjoy extra peace of mind with the data security features: The "Predictive Breakdown Function" notifies you via LED
lights when the hard drive's health is deteriorating, which alerts you to take immediate action. To avoid losing data due to drive failure, Buffalo recommends always backing up data on the drive to another device.
The Lock-and-Go feature allows both PC and Mac users to quickly and easily password-protect their data. The MiniStation™ will stay locked until the correct password is reentered - no matter where you take it!
The HD-PGFU3 MiniStation™ brings you the Buffalo quality you know and trust in a small, reliable, and extra secure package. MiniStation™ is available with 1, 2, 4 and 5 TB capacities.
Tech Specs
| Depth | 4.7" |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Height | 0.6" |
| Brand Name | Buffalo |
| Drive Type | External |
| Durability | Shock Proof |
| Manufacturer | Buffalo Americas, Inc |
| Product Line | MiniStation |
| Product Name | MiniStation Shockproof External Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Family | MiniStation HD-PGFU3 |
|---|---|
| Product Series | HD-PGFU3 |
| Device Supported | MAC |
| Package Contents | <li>MiniStation Shockproof External Hard Drive</li><li>USB 3.2 Gen 1x1 Type-A Cable</li> |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Country of Origin | Japan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 6.35 oz |
| Manufacturer Part Number | HD-PGF2.0U3BB |
| Manufacturer Website Address | http://www.buffalotech.com |
| Operating System Compatibility | Mac OS X 10.12 Sierra |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-DOC from BUFFALO AMERICAS - DAS and similar brands

4TB MINISTATION USB 3.2 PORTABLE HD PC MAC

5TB MINISTATION USB 3.2 PORTABLE HD PC MAC

LOGI BOLT USB RECEIVER
More from BUFFALO AMERICAS - DAS
Other products available from this brand

MEDIASTATION DVDRW 8X PORTABLE USB 3.0 TAA COMPLIANT

1TB MINISTATION EXTREME NFC USB 3.0 PORTABLE HARD DRIVE .

MEDIASTATION BDXL PORTABLE USB 3.0 BLURAY DRIVE BUS POWERED

MEDIASTATION BDXL PORTABLE USB 3.0 BLURAY DRIVE BUS POWERED TAA
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.