
24PORT GIGABIT DESKTOP/RACKMOUNT SWITCH
24PORT GIGABIT DESKTOP/RACKMOUNT SWITCH
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- One Switch Made to Expand Network: 24× 10/100/1000Mbps RJ45 Ports supporting Auto Negotiation and Auto MDI/MDIX.
- Gigabit that Saves Energy: Latest innovative energy-efficient technology greatly expands your network capacity with much less power consumption and helps save money.
- Reliable and Quiet: IEEE 802. 3X flow control provides reliable data transfer and Fanless design ensures quiet operation.
- Plug and Play: Easy setup with no software installation or configuration needed.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
What This Product Does
The TL-SG1024S Gigabit Ethernet Switch provides you with a high-performance, low-cost, easy-to-use, seamless and standard upgrade to improve old network to 1000Mbps network. All 24 ports support auto MDI/MDIX, no need to worry about the cable type, simply plug and play. Moreover, with the innovative energy-efficient technology, the TL-SG1024S can save power consumption and 80% of the packaging material can be recycled, making it an eco-friendly solution for your business network.
TP-LINK Green Technology
This new generation TL-SG1024S Gigabit Switch features the latest innovative energy-efficient technologies that can greatly expand your network capacity with much less power. It automatically adjusts power consumption according to the link status to limit the carbon footprint of your network. It also complies with the EU'S RoHS, prohibiting the use of certain hazardous materials. Besides, 80% of the packaging material can be recycled.
High Performance
All 24 ports are Gigabit RJ-45 ports which can provide large file transferring and also be compatible with 10Mbps and 100Mbps Ethernet devices. Featuring non-blocking switching architecture, TL-SG1024S forwards and filters packets at full wire-speed for maximum throughput. With 10KB Jumbo frame, the performance of large files transfers is improved significantly. And IEEE 802.3x flow control for Full Duplex mode and backpressure for Half Duplex mode alleviate the traffic congestion and make The TL-SG1024S work reliably. It's a perfect choice to update your network to Gigabit while protecting your previous investment properly.
Easy to Use
The auto features of this gigabit switch make installation plug and play and hassle-free. No configuring is required. Auto MDI/MDIX eliminates the need for crossover cables. Auto-negotiation on each port senses the link speed of a network device (10, 100, or 1000 Mbps) and intelligently adjusts for compatibility and optimal performance.
Tech Specs
| Depth | 7.1" |
|---|---|
| Width | 11.6" |
| Height | 1.7" |
| Modular | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | TP-Link |
| Manageable | No |
| Stack Port | No |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Power Source | Power Supply |
| Product Name | 24-Port Gigabit Desktop/Rackmount Switch |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Product Model | TL-SG1024S |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>24-Port Gigabit Desktop/Rackmount Switch</li> <li>Power Cord</li> <li>Installation Guide</li> <li>Rackmount Kit</li> <li>Rubber Feet</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Power Consumption | 13.60 W |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.3x |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | TL-SG1024S |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Total Number of Network Ports | 24 |
Related Products
More in STK-SW from TP-LINK SYSTEMS INC. and similar brands


8-PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH

OMADA 8PORT GIG EASYMNGD SWITCH OMADA 8PORT GIG EASY MANAGED SWITCH

OMADA 6-P GIG EM SWITCH 4 POE+ OMADA 6-P GIG EM SWITCH 4 POE+
More from TP-LINK SYSTEMS INC.
Other products available from this brand

KASA SMART WI-FI PLUG MINI

TL-WN725N 11BGN 150MB 2.4GHZ WPA WPE WL N USB ADAP NANO REALTEK

RACK-MOUNTING BRACKET KIT DIMENSIONS: 3.7 1.7 1.6 IN

BLUETOOTH 5.0 NANO USB ADAPTER
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.