
TL-WN725N 11BGN 150MB 2.4GHZ WPA WPE WL N USB ADAP NANO REALTEK
TL-WN725N 11BGN 150MB 2.4GHZ WPA WPE WL N USB ADAP NANO REALTEK
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- USB Wi-Fi Adapter: Upgrade your Wi-Fi speeds up to 150 Mbps for lag free video streaming and Internet calls.
- Stronger Wi Fi Coverage: 2.4GHz band Wi Fi covers your house everywhere.
- Mini Design: Allows you to plug it in and forget it is even there; Wireless modes ad hoc or infrastructure mode; Wireless security supports 64 or 128 WEP, WPA or WPA2, WPA psk or WPA2 psk (TKIP or AES), supports IEEE 802.1x. Antenna Type: Internal Antenna.
- Driver installation may be required; Please go to Link website for the latest driver for your operating systems.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Add on, Leave on
150Mbps Wireless N Nano USB Adapter
TL-WN725N
Great Surfing Experience with Nano USB Adapter
As a Wireless N Nano USB adapter, TL-WN725N allows users to connect a desktop or notebook computer to a wireless network at speed of up to 150Mbps, which is ideal for smooth video streaming, voice streaming and online gaming.
Miniature Design Brings Infinite Convenience
TL-WN725N is designed to be as convenient as possible. With its miniature size and sleek design, users can connect the nano adapter to any USB port and leave it there, no matter when they are traveling or at home.
Easy Setup
A friendly user interface on a CD for simple installation
Advanced Security
WPA/WPA2 encryption standards ensure wireless connection's safety.
Operating System
Supports Windows, Mac OS, Linux
Tech Specs
| Depth | 0.6" |
|---|---|
| Width | 0.7" |
| Height | 0.3" |
| Length | 0.7" |
| ISM Band | Yes |
| Brand Name | TP-Link |
| Form Factor | External |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Product Name | 150Mbps Wireless N Nano USB Adapter |
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Product Color | Black |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Model | TL-WN725N |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Package Contents | <ul> <li>150Mbps Wireless N Nano USB Adapter</li> <li>Resource CD</li> <li>Quick Installation Guide</li> </ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless Security | <br /> <p></p> |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements | <p><b>Operating Systems:</b></p><ul><li>Windows XP (32/64-bit)</li><li>Windows Vista (32/64-bit)</li><li>Windows 7 (32/64-bit)</li><li>Windows 8 (32/64-bit)</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 0.07 oz |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| ISM Minimum Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Additional Information | <b>Legal Disclaimer:</b> <p>Actual network speed may be limited by the rate of the product's Ethernet WAN or LAN port, the rate supported by the network cable, Internet service provider factors and other environmental conditions.</p> |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | TL-WN725N |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC</li><li>CE</li><li>IC</li></ul> |
| Wireless Transmission Speed | 150 Mbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-NIC from TP-LINK SYSTEMS INC. and similar brands


AC600 NANO DUAL BAND WI-FI SPEED: 433 MBPS AT 5 GHZ + 200 MBPS

AC1300 HIGH GAIN WRLS DUAL BAND USB ADAPTER

AC1300 MINI WRLS MU-MIMO USB ADAPTER
More from TP-LINK SYSTEMS INC.
Other products available from this brand

KASA SMART WI-FI PLUG MINI

RACK-MOUNTING BRACKET KIT DIMENSIONS: 3.7 1.7 1.6 IN

BLUETOOTH 5.0 NANO USB ADAPTER

32BIT GIGABIT PCIE NETWORK ADAPT REALTEK RTL8168B CHIPSET
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.