
BLUETOOTH 5.0 NANO USB ADAPTER
BLUETOOTH 5.0 NANO USB ADAPTER
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Bluetooth 5.0 - Applies the latest Bluetooth 5.0 plus EDR technology and is backward compatible with Bluetooth V4.2/4.0/3.0/2.1/2.0/1.1. UB500 turns non-Bluetooth PC or laptop into Bluetooth-capable ( PS4 and XBox Controllers for PC Only).
- Faster Speed, Farther Coverage - With the more advanced technology, this USB Bluetooth adapter will grant you up to twice the speed and four times the coverage compared to Bluetooth 4.0.
- EDR and BLE Technology - Equipped with enhanced data rate and Bluetooth low energy, UB500 has greatly improved data transfer speed and operates at the optimal rate of power consumption.
- Nano-sized - A sleek, ultra-small design means you can insert the Nano adapter into any USB port and simply keep it there regardless of whether you are traveling or at home.
- Plug and Play or Free Driver - Plug and play for Win 8.1, 10, and 11 (make sure your computer is connected to the internet). Supports Win7 (driver required for Win7 and could be downloaded from website free of charge).
- Reliability - Enables wireless communication with Bluetooth-enabled computers, printers, phones and headsets. Utilizes Bluetooth low energy technology for energy-saving wireless connectivity. Operating Temperature-0℃-40℃ (32℉ -104℉).
- NOTE: UB500 is not compatible with Mac, Linux, TV, or Windows 8. UB500 is for PC use only so PS4/Xbox controllers could be used on PC, and is not to be used directly on Xbox/PS4. Two UB500 cannot pair with each other.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Equip Your Computer with Bluetooth 5.0
Bluetooth 5.0 Nano USB Adapter
UB500
Bluetooth 5.0: Faster Speeds, Farther Coverage
UB500 equips your PC with more advanced Bluetooth 5.0 technology that has across-the-board upgrades compared with older versions. It runs faster connection speeds and farther range than the Bluetooth 4.0 technology, ensuring a strong and stable wireless connection between your PC and Bluetooth devices. Users also benefit from power conservation and larger broadcasting capacity.
Play Music from Across the Room
Thanks to the improvements to Bluetooth, UB500 has a longer range of transmission between devices like your music player and PC. With a farther transmission distance, enjoy lossless audio via your Bluetooth headset without hovering around your computer. Now, there's no need to worry about distance impacting your music listening.
Link to Your Computer via Bluetooth
UB500 makes non-Bluetooth PCs and laptops Bluetooth-capable. Just connect your Bluetooth devices to your computer and enjoy it with ease. It supports up to 7 Bluetooth devices all at once with a powerful wireless connection. You can transfer files, music, videos between your Bluetooth devices and PC with 2× faster transmission speeds.
Nano-Sized - Plug in and Forget
A sleek, ultra-small design means you can insert the nano adapter into any USB port and simply keep it there-no matter whether you're traveling or at home.
Supports Win 7, Win 8.1, and Win 10
Tech Specs
| Depth | 0.6" |
|---|---|
| Width | 0.7" |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | TP-Link |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Product Name | Bluetooth 5.0 Nano USB Adapter |
| Product Type | Bluetooth Adapter |
| Product Model | UB500 |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Shipping Depth | 4.65" |
| Shipping Width | 4.02" |
Show all 23 specsShow fewer
| Shipping Height | 0.91" |
|---|---|
| Device Supported | Desktop Computer |
| Package Contents | <ul> <li>Bluetooth 5.0 Nano USB Adapter</li> <li>Quick Installation Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Additional Information | <b>Legal Disclaimer:</b> <p>Actual network speed may be limited by the rate of the product's Ethernet WAN or LAN port, the rate supported by the network cable, Internet service provider factors and other environmental conditions.</p> |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | UB500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BLUET from TP-LINK SYSTEMS INC. and similar brands
More from TP-LINK SYSTEMS INC.
Other products available from this brand

KASA SMART WI-FI PLUG MINI

TL-WN725N 11BGN 150MB 2.4GHZ WPA WPE WL N USB ADAP NANO REALTEK

RACK-MOUNTING BRACKET KIT DIMENSIONS: 3.7 1.7 1.6 IN

32BIT GIGABIT PCIE NETWORK ADAPT REALTEK RTL8168B CHIPSET
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

