
BLUETOOTH AUDIO ADAPTER MAKE YOUR WIRED SPEAKERS BLUETOOTH
BLUETOOTH AUDIO ADAPTER MAKE YOUR WIRED SPEAKERS BLUETOOTH
Key Features
- Bluetooth Music Adapter: Let your smartphone or tablet play music through the Bluetooth music adapter.
- Multi-point Bluetooth connection: Can be paired with a smartphone or tablet at the same time.
- Easy pairing and automatic pairing: Pair your device with the adapter at the touch of a button.
- Remote Wireless: Play music up to 15 meters (50 feet) away from the speaker.
- Compatible with most speakers: Plugs into powered PC speakers, home stereos and A/V receivers using RCA or 3.5mm jacks. This product is a receiver only, not a transmitter.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Make your speakers Bluetooth with the Bluetooth Audio Adapter. Pair your smartphone and tablet simultaneously with multipoint Bluetooth wireless technology. Stream audio from either device to your speakers. Pairing is simple with one press of the convenient pairing button. The re-pairing is automatic for hassle-free experience. Connect powered speakers with RCA or 3.5mm inputs. You can use your PC speakers, a home stereo system or A/V receiver. Adapter offers a long wireless range. You can stream and control your music with a reliable connection from up to 15 meters (50').
Tech Specs
| Width | 6.5" |
|---|---|
| Height | 2.6" |
| Length | 9" |
| Recycled | No |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer | Logitech |
| Power Source | AC Power |
| Product Name | Bluetooth Audio Adapter |
| Product Type | Audio Transmitter/Receiver |
| Compatibility | <ul><li>PC Speakers</li><li>Home Stereo Systems</li><li>A/V Receivers</li><li>Smartphones</li><li>Tablet PCs</li></ul> |
| Product Color | Black |
Show all 26 specsShow fewer
| Operating Range | 49.21 ft |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>Bluetooth Audio Adapter</li><li>RCA to 3.5mm Cable</li><li>Power Cable</li><li>User Documentation</li></ul> |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Frequency Band Type | ISM |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Weight (Approximate) | 13.44 oz |
| Maximum Frequency (ISM) | 2.40 GHz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 980-000910 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
Related Products
More in BLUET from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands


BLUETOOTH 5.0 NANO USB ADAPTER

USB-BT500 BLUETOOTH 5.0 USB ULTRA SMALL DESIGN BWWBT2.1/3.X/
AIRFLY SE BLUETOOTH TRANSMITTER
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.