
8PORT GIGABIT POE SWITCH DESKTOP POE SWITCH STEEL CASE
8PORT GIGABIT POE SWITCH DESKTOP POE SWITCH STEEL CASE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Flexible Full Gigabit 8-Port PoE Configuration: 4x PoE+ (802.3at/af) 10/100/1000 Mbps RJ45 ports providing up to 30W per port and total PoE power budget of 64W, together w/ 4x Gigabit Non-PoE Port for high-speed connections.
- Plug and Play: Easy setup with no software installation or configuration needed.
- Sturdy Metal Case: Durable metal casing and desktop/wall-mounting design are well-suited for different environments.
- Reliable and Quiet: IEEE 802.3X flow control provides reliable data transfer and Fanless design ensures quiet operation.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
What This Product Does
8-Port Gigabit Desktop Switch with 4-Port PoE provides the seamless network connection. It integrates 1000Mbps Gigabit Ethernet and 10/100Mbps Fast Ethernet network capabilities.
How This Product Works
4 of the 8 Auto-Negotiation RJ45 ports (port-1 to port-4) of the switch support Power over Ethernet (PoE) function. These PoE ports can automatically detect and supply power with those IEEE 802.3af compliant Powered Devices (PDs). In this situation, the electrical power is transmitted along with data in one single cable allowing you to expand your network where there are no power lines or outlets, where you wish to fix devices such as APs, IP Cameras or IP Phones, etc.
Overload Arrangement
TL-SG1008P has the priority function which will help protect the system when the system power is overloaded. If all PoE PDs power consumption is >= 53W, a priority will be arranged among the PoE ports, then the system will cut off the power of the lowest-priority port.
Tech Specs
| USB | No |
|---|---|
| Depth | 3.9" |
| Width | 6.7" |
| Bypass | No |
| Height | 1.1" |
| Modular | No |
| LRE Port | No |
| Brand Name | TP-Link |
| PoE Budget | 64 W |
| Stack Port | No |
| Form Factor | Desktop |
| Uplink Port | No |
Show all 41 specsShow fewer
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Product Name | TL-SG1008P Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Color | Black |
| Product Model | TL-SG1008P |
| Layer Supported | 2 |
| Management Port | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Token Ring Port | No |
| Package Contents | <ul><li>TL-SG1008P Ethernet Switch</li><li>Power Adapter</li><li>User Guide</li></ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Material | Metal |
| Power Consumption | 5.40 W |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.3x |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | TL-SG1008P |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Number of PoE (RJ-45) Ports | 4 |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit Ethernet PoE+ |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Redundant Power Supply Supported | No |
Related Products
More in STK-SW from TP-LINK SYSTEMS INC. and similar brands


8-PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH

OMADA 8PORT GIG EASYMNGD SWITCH OMADA 8PORT GIG EASY MANAGED SWITCH

OMADA 6-P GIG EM SWITCH 4 POE+ OMADA 6-P GIG EM SWITCH 4 POE+
More from TP-LINK SYSTEMS INC.
Other products available from this brand

KASA SMART WI-FI PLUG MINI

TL-WN725N 11BGN 150MB 2.4GHZ WPA WPE WL N USB ADAP NANO REALTEK

RACK-MOUNTING BRACKET KIT DIMENSIONS: 3.7 1.7 1.6 IN

BLUETOOTH 5.0 NANO USB ADAPTER
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.