
24 USB-C HUB - P2425E 24IN DISPLAY
24 USB-C HUB - P2425E 24IN DISPLAY
Key Features
- 24" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- Edge LED backlighting offers slim design and bright visuals with lower power consumption and uniform screen illumination
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- The 16:10 aspect ratio provides extra vertical space, making it ideal for multitasking, document editing, and creative workflows
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Anti-glare led monitor reduces ambient reflections, improving screen visibility and comfort in bright or mixed lighting environments
- 1920 x 1200 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- WUXGA resolution provides enhanced image quality and extra screen space, perfect for productivity and content creation
- 100 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Improved ComfortView Plus
Reduces harmful blue light emissions to ≤35%, for all-day comfort without sacrificing color.
100Hz Refresh Rate
Hear our expert explain and provide a side-by-side comparison between a monitor with a 60Hz vs a 100Hz refresh rate.
Refresh Rate
100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion.
Vivid Colors
Wide color coverage with up to 16.7m displayable colors of 99% sRGB.
Work in clear details
This ultra-thin bezel monitor supports multi-OS environments.
Color consistency
Consistent, vibrant colors across wide viewing angles enabled by In-Plane Switching (IPS) technology.
1500:1 contrast ratio
For deeper blacks and brighter whites.
Connect to productivity
Connect your accessories with a wide variety of ports and enhance efficiency via daisy chaining.
Single-cable solution
Transmit video, data, and up to 90W power delivery all at once with USB-C.
Extensive connectivity
Wide variety of ports for all your accessories and RJ45 delivering stable Ethernet.
Quick access USB ports
Including a USB-C downstream that delivers up to 15W of power.
Designed for comfort
Adjustability to meet your preferences throughout the day.
Improved Dell Display Manager | Improved multitasking
Organize your screen with Easy Arrange and save profiles with Easy Arrange Memory.
Smooth deployment
Manage your fleet of monitors with features that are automatic, comprehensive and compatible with several tools.
Convenient customization
Quickly access your favorite features and functions with the menu launcher and hot keys.
Environmentally forward thinking
Design innovation
This monitor has been thoughtfully crafted with sustainable materials including 85% recycled plastics with post-consumer recycled plastic and closed-loop ITE-derived plastic, 50% recycled steel, 100% recycled aluminum and at least 20% recycled glass.
Low-impact packaging
This monitor ships with reduced plastic and is in a box made with 100% renewable materials that is recyclable. Dell is shifting to a cushioning solution derived entirely from fiber that is kinder to the environment.
Energy conservation
Using PowerNap mode in Dell Display Manager lowers energy use by up to 14.8%.
Excellence in environmental standards
This monitor is certified ENERGY STAR® 8.0, carries the TCO Certified Edge designation, and is registered EPEAT Gold with Climate+. With Climate+, this monitor has met industry best practices around decarbonization.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2" |
| Width | 20.9" |
| Height | 13.5" |
| Features | Security Lock |
| Speakers | No |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 300 Nit |
| Mount Type | Panel Mount |
| USB Type-C | Yes |
Show all 91 specsShow fewer
| Color Gamut | 99% sRGB |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Color Family | Dual Color |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | P2425E Widescreen LED Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | P2425E |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | P |
| Product Series | P |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Stand Included | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Voltage Current | 2 A |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 7.16" |
| Package Contents | <ul><li> P2425E Widescreen LED Monitor</li><li> 1 x Stand Riser</li><li> Base</li><li> 1 x Cable Tie</li><li> 1 x Quick Setup Guide</li><li> 1 x Safety, Environmental, and Regulatory Information</li><li> 1 x Power Cord</li><li> 1 x DP-to-DP Cable, 1.8m</li><li> 1 x USB 3.2 Gen2 Type C-to-C Cable, 1.0m</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 20.94" |
| Country of Origin | China |
| DisplayPort Input | Yes |
| Height with Stand | 20.13" |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Swivel |
| DisplayPort Output | Yes |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Cable Type Included | <ul><li> 1 x Power cord</li><li> 1 x DP-to-DP cable, 1.8m</li><li> 1 x USB 3.2 Gen2 Type C-to-C cable, 1.0m</li></ul> |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Number of USB Ports | 5 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Pixel Per Inch (PPI) | 94.07 |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Weight (Approximate) | 7.75 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27000 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Remote Asset Management | Dell Command |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-P2425E |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27000 mm |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Maximum Power Consumption | 190 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Certifications & Standards | <p>EPEAT Climate+</p> |
| Extended Height with Stand | 20.13" |
| Maximum Operating Altitude | 16404 ft |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge |
| Operating Power Consumption | 190 W |
| USB Type-C (Power Delivery) | 90 W |
| Compressed Height with Stand | 14.33" |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Number of HDMI 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Additional Warranty Information | <p>3 Year Limited Hardware Warranty with Advanced Exchange Service and Premium Panel Exchange</p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Number of DIsplayPort 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM

DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.