
24 USB-C HUB MONITOR - P2425HE P2425HE
24 USB-C HUB MONITOR - P2425HE P2425HE
Key Features
- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- Edge LED backlighting offers slim design and bright visuals with lower power consumption and uniform screen illumination
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Anti-glare led monitor enhances viewing comfort by diffusing harsh light, helping reduce eye strain during extended screen use
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor ensures consistent operation during extended sessions across diverse usage scenarios
- 23.8" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- 100 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
All-day productivity. At a whole new level.| Enhanced eye comfort | 4-star certified monitor for eye comfort. | Improved ComfortView Plus
Reduces harmful blue light emissions to ≤35%, for all-day comfort without sacrificing color.
Refresh Rate
100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion.
Vivid Colors
Wide color coverage with up to 16.7m displayable colors of 99% sRGB.
Work in clear details
See more on this ultra-thin bezel monitor.
Color consistency
Vibrant colors across wide viewing angles enabled by In-Plane Switching (IPS) technology.
1500:1 contrast ratio
For deeper blacks and brighter whites.
Connect to productivity
Connect your accessories with a wide variety of ports.
Single-cable solution
Transmit video, data, and up to 90W power delivery all at once with USB-C.
Extensive connectivity
Wide variety of ports for all your accessories.
Quick Access USB Ports
Including a USB-C downstream that delivers up to 15W of power.
Mounting compatibility
VESA compatible accessories and soundbar.
Designed for comfort
Adjustability to meet your preferences throughout the day.
Tilt
Adjustment from -5o / +21o.
Swivel
Bi-directional adjustment up to 45o.
Pivot
Bi-directional adjustment up to 90o.
Height
Adjustability up to 150mm.
Improved Dell Display Manager | Improved multitasking
Organize your screen with Easy Arrange and save profiles with Easy Arrange Memory.
Smooth deployment
Manage your fleet of monitors with features that are automatic, comprehensive and compatible with several tools.
Convenient customization
Quickly access your favorite features and functions with the menu launcher and hot keys.
Compatibility
Dell Display Manager is compatible with Windows operating systems only. For Mac OS, please download the Dell Display and Peripheral Manager software.
Stay updated
Get automatic notifications anytime there's new updates on monitor firmware and software.
Environmentally forward thinking | Design innovation
This monitor has been thoughtfully crafted with sustainable materials including 85% recycled plastics with post-consumer recycled plastic and closed-loop ITE-derived plastic, 50% recycled steel, 100% recycled aluminum and at least 20% recycled glass.
Low-impact packaging
This monitor ships with reduced plastic and is in a box made with 100% renewable materials that is recyclable. Dell is shifting to a cushioning solution derived entirely from fiber that is kinder to the environment.
Energy conservation
Using PowerNap mode in Dell Display Manager lowers energy use by up to 14.8%.
Excellence in environmental standards
This monitor is certified ENERGY STAR® 8.0, carries the TCO Certified Edge designation, and is registered EPEAT Gold with Climate+. With Climate+, this monitor has met industry best practices around decarbonization.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2" |
| Width | 21.2" |
| Height | 12.4" |
| Features | Anti-glare |
| Speakers | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Panel Mount |
| USB Type-C | Yes |
Show all 83 specsShow fewer
| Color Gamut | 99% sRGB |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Dual Color |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | P2425HE Widescreen LED Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Color | Silver |
| Product Model | P2425HE |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| Product Family | P |
| Product Series | P |
| Stand Included | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Voltage Current | 2 A |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 7.16" |
| Package Contents | <ul><li> P2425HE Widescreen LED Monitor</li><li> 1 x Stand Riser</li><li> Base</li><li> 1 x Cable Tie</li><li> 1 x Quick Setup Guide</li><li> 1 x Safety, Environmental Information, and Regulatory Information</li><li> 1 x Power Cord</li><li> 1 x DP-to-DP Cable 1.8m</li><li> 1 x USB 3.2 Gen2 Type C-to-C cable 1.0m</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 21.21" |
| Height with Stand | 19.55" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Swivel |
| DisplayPort Output | Yes |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Number of USB Ports | 5 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Pixel Per Inch (PPI) | 92.53 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 8.14 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Remote Asset Management | Dell Command |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-P2425HE |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27450 mm |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Maximum Power Consumption | 180 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Extended Height with Stand | 19.55" |
| Maximum Operating Altitude | 16404 ft |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | TCO Certified Displays |
| Operating Power Consumption | 180 W |
| USB Type-C (Power Delivery) | 90 W |
| Compressed Height with Stand | 14.33" |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Number of HDMI 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Number of DIsplayPort 1.4 (HDCP 1.4) | 2 |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM

DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.