
22 MONITOR - P2225H
22 MONITOR - P2225H
Key Features
- 21.5" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- Edge LED backlighting offers slim design and bright visuals with lower power consumption and uniform screen illumination
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 250 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Anti-glare led monitor reduces ambient reflections, improving screen visibility and comfort in bright or mixed lighting environments
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
- 21.5" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- 100 Hz standard refresh rate enhances clarity by reducing motion artifacts, ensuring smooth and sharp display performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Improved ComfortView Plus
Reduces harmful blue light emissions to ≤35%, for all-day comfort without sacrificing color.
100Hz Refresh Rate
Hear our expert explain and provide a side-by-side comparison between a monitor with a 60Hz vs a 100Hz refresh rate.
Refresh Rate
100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion.
Vivid Colors
Wide color coverage with up to 16.7m displayable colors of 99% sRGB.
Work in clear details
See more on this ultra-thin bezel monitor.
Color consistency
Vibrant colors across wide viewing angles enabled by In-Plane Switching (IPS) technology.
1500:1 contrast ratio
For deeper blacks and brighter whites.
Connect to productivity
Connect your accessories with a wide variety of ports.
Extensive connectivity
Wide variety of ports for all your accessories.
Quick Access USB Ports
Including a USB-C downstream that delivers up to 15W of power.
Mounting compatibility
VESA compatible accessories and soundbar.
Designed for comfort
Adjustability to meet your preferences throughout the day.
Improved Dell Display Manager | Improved multitasking
Organize your screen with Easy Arrange and save profiles with Easy Arrange Memory.
Smooth deployment
Manage your fleet of monitors with features that are automatic, comprehensive and compatible with several tools.
Convenient customization
Quickly access your favorite features and functions with the menu launcher and hot keys.
Environmentally forward thinking | Design innovation
This monitor has been thoughtfully crafted with sustainable materials including 85% recycled plastics with post-consumer recycled plastic and closed-loop ITE-derived plastic, 50% recycled steel, 100% recycled aluminum and at least 20% recycled glass.
Low-impact packaging
This monitor ships with reduced plastic and is in a box made with 100% renewable materials that is recyclable Dell is shifting to a cushioning solution derived entirely from fiber that is kinder to the environment.
Energy conservation
Using PowerNap mode in Dell Display Manager lowers energy use by up to 14.8%.
Excellence in environmental standards
This monitor is certified ENERGY STAR® 8.0, carries the TCO Certified Edge designation, and is registered EPEAT Gold with Climate+. With Climate+, this monitor has met industry best practices around decarbonization
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 2" |
| Width | 19.2" |
| Height | 11.3" |
| Features | Anti-glare |
| Speakers | No |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Panel Mount |
Show all 89 specsShow fewer
| USB Type-C | Yes |
|---|---|
| Color Gamut | 99% sRGB |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.24800 mm x 0.24800 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Dual Color |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | P2225H Widescreen LED Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Color | Silver |
| Product Model | P2225H |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | P |
| Product Series | P |
| Stand Included | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | No |
| Voltage Current | 1.50 A |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 7.16" |
| Package Contents | <li> P2225H Widescreen LED Monitor</li><li> 1 x Stand Riser</li><li> Base</li><li> 1 x Quick Setup Guide</li><li> 1 x Safety, Environmental, and Regulatory Information</li><li> 1 x Power Cord</li><li> 1 x DP-to-DP Cable, 1.8m</li><li> 1 x USB 3.2 Gen1 Type A-to-B (upstream) Cable, 1.8m</li> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 19.22" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 18.99" |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Size Class | 22" |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Cable Type Included | <li> 1 x Power Cord</li><li> 1 x DP-to-DP Cable, 1.8m</li><li> 1 x USB 3.2 Gen1 Type A-to-B (upstream) Cable, 1.8m</li> |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Pixel Per Inch (PPI) | 102.44 |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Weight (Approximate) | 5.69 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 8 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.24800 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Remote Asset Management | Dell Command |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-P2225H |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.24800 mm |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Maximum Power Consumption | 60 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Certifications & Standards | <p>EPEAT Climate+</p> |
| Extended Height with Stand | 18.99" |
| Maximum Operating Altitude | 16404 ft |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | TCO Certified Displays |
| Operating Power Consumption | 60 W |
| Compressed Height with Stand | 14.33" |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Number of HDMI 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Additional Warranty Information | <p>3 Year Limited Hardware Warranty with Advanced Exchange Service and Premium Panel Exchange</p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Number of DisplayPort 1.2 (HDCP 1.4) | 1 |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM

DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.