1FT POWER EXTENSION CORD 16AWG 13A 5-15P TO 5-15R
1FT POWER EXTENSION CORD 16AWG 13A 5-15P TO 5-15R
Key Features
- 1 ft. 5-15R to 5-15P Power Extension Cord
- Connect a bulky power adapter to a wall outlet or surge suppressor without blocking adjacent outlets
- 3 x 16AWG, 13A, 120V, SJT
- UL listed
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's P024-001-13A 1 ft. Power Extension Cord allows you to connect bulky power adapters to a wall outlet or surge suppressor without blocking adjacent outlets. Features a NEMA 5-15R receptacle and a NEMA 5-15P plug. Constructed of 16AWG wire, the cable is rated 13AMP, 120Volts.
Tech Specs
| Gauge | 16 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 1 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 1-ft. 16AWG, 13A Power Extension Cord (NEMA 5-15R to NEMA 5-15P) |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Product Color | Black |
| Product Model | P024-001-13A |
| Current Rating | 13 A |
| Voltage Rating | 120 V AC |
Show all 21 specsShow fewer
| Device Supported | Power Adapter |
|---|---|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Manufacturer Part Number | P024-001-13A |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Certifications & Standards | UL |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWRCBL from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

5-15R TO C14 COMPUTER AC POWERCABLE 13A 125V 16AWG 1FT

1FT COMPUTER POWER CORD 18AWG 10A 125V 5-15P TO C13

3FT COMPUTER POWER CORD 18AWG 10A 125V 5-15P TO C13
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.