3FT COMPUTER POWER CORD 18AWG 10A 125V 5-15P TO C13
3FT COMPUTER POWER CORD 18AWG 10A 125V 5-15P TO C13
Key Features
- Plug type - NEMA 5-15P (AC) to IEC-320-C13 (Device)
- 18AWG (0.824mm²), SJT, 10A, 125V
- UL Listed
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's line of AC power cords offer PC users a solution to their power connectivity problems. This 3ft cable will replace the power cable on most computers and peripherals that have a removable power cord. Cable features an AC style plug (NEMA 5-15P) on one end and a computer style receptacle (IEC-320-C13) on the other end. Cable has both UL and CSA approvals. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Frequency | 60 Hz |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 3 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | P006-003 Standard Power Cord |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Compatibility | <ul><li>Printer</li><li>Monitor</li><li>Computer</li></ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | P006-003 |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
Show all 22 specsShow fewer
| Device Supported | Computer |
|---|---|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Manufacturer Part Number | P006-003 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWRCBL from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

5-15R TO C14 COMPUTER AC POWERCABLE 13A 125V 16AWG 1FT

1FT COMPUTER POWER CORD 18AWG 10A 125V 5-15P TO C13

1FT POWER EXTENSION CORD 16AWG 13A 5-15P TO 5-15R
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.