
19IN MONITOR P1917S ES8
19IN MONITOR P1917S ES8
Key Features
- 19" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- Minimize blurring and smearing during motion and gaming sequences with a 6 ms response time for sharp, fluid visuals
- 5:4 aspect ratio offers a balanced screen shape thats great for spreadsheets, coding, and multitasking with vertical content
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- 1280 x 1024 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- The 19" monitor highlights SXGA display with resolution up to 1280 x 1024 pixels for sharp text and detailed imagery
- 60 Hz standard refresh rate enhances clarity by reducing motion artifacts, ensuring smooth and sharp display performance
- VESA mount support enables secure, space-saving installation on walls or arms to suit your preferred viewing setup
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Purposefully designed for comfort and convenience.
Easily adjust your monitor to your desired angle, height, and position so you can enjoy great visuals across multiple monitors with no hassle.
- A more seamless workflow: slim borders create a smoother and less obstructed visual experience when working across multiple monitors.
- Versatility you can count on: enjoy full adjustability to pivot, tilt, adjust the height and swivel your monitor to your exact preference.
- More ways to stay connected: multiple connectivity ports on the bottom and side of the monitor allow you to easily connect to various devices.
Enhanced viewing experience
The Dell 19 Monitor | P1917S is perfect for professionals who work long hours and depend on a monitor that will display stunning visuals without inducing eye fatigue.
- Complete clarity: get excellent picture quality with consistent colour representation across an ultra-wide viewing angle and a high 4 million: 1 dynamic contrast ratio.
- Work comfortably with less stress: Dell's ComfortView feature helps reduces harmful blue light emission onscreen and with direct current, a flicker-free viewing experience is enabled.
- Auto Mode and PowerNap: the colour settings of your applications are now customisable and allow for presets. And with PowerNap, you can worry less about wasting energy when you're away from your computer.
Tech Specs
| Depth | 2" |
|---|---|
| Width | 16" |
| Height | 13.2" |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 250 Nit |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | SXGA |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | P1917S LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
Show all 50 specsShow fewer
| Curved Screen | No |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | P1917S |
| Response Time | 6 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Product Family | P |
| Product Series | P |
| Depth with Stand | 7.09" |
| Package Contents | <ul> <li>P1917S LCD Monitor</li> <li>1 x VGA cable</li> <li>1 x DisplayPort cable</li> <li>1 x SuperSpeed USB cable</li> </ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 15.97" |
| Country of Origin | United States |
| Height with Stand | 19.66" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 19" |
| Stand Adjustments | Height |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Platform Supported | PC |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Viewable Screen Size | 19" |
| Weight (Approximate) | 5.73 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 6 ms GTG (Fast) |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-P1917SE |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Environmental Certification | TCO Certified Displays |
| Operating Power Consumption | 14 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Additional Warranty Information | 3Y Basic Hardware Service with Advanced Exchange-Disti SnS |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM

DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.